Eddigi legrosszabb évét sikerült zárnia a magyar bankszektornak: a több mint négyszázmilliárdos összesített veszteség önmagában is figyelemre méltó, de az még érdekesebb – bár az összes szereplő eredménye még nem ismert –, hogy most első alkalommal minden nagybank veszteséges lehet.
Könnyű elintézni a dolgot azzal, hogy a lakossági ügyfelekkel végzett elszámolásra képzett tartalékok miatt ilyen csúnya a mérleg, hiszen most valóban ez az óriási mínusz legfőbb oka.
De azt sem ártana figyelembe venni, hogy itt nem pusztán egyszeri hatásról van szó, hanem a banki – illetve a teljes hitelintézeti – ágazat permanens, szisztematikus lehúzásáról. A különadók vívmányával például még a Gyurcsány-kormány idején meg kellett ismerkednie a pénzügyi szektornak – azóta is fizetik ideiglenesen és időnként növekvő mértékben –, ezt azóta sikerült megfejelni a tranzakciós illeték bevezetésével, illetve szinte az egész devizahiteles probléma rájuk tolásával, kissé arcátlanul kihasználva a lépések nullával egyenlő politikai kockázatát.
Az elmúlt évek zseniális politikájának lett az eredménye, hogy öt év alatt csak a bankszektor közel 800 milliárdos összesített veszteséget hozott össze. Eközben – kelet-európai növekedési lehetőségek meg kitettség ide vagy oda – sikerült elérni, hogy több nagy szereplőnél is reális lehetőségként merült fel a magyarországi leánybank értékesítése. Az is intő jel, hogy a két, különböző okok miatt távozó pénzügyi csoporttól az államnak kellett megvenni a bankjait, úgy, hogy erősen kétséges, kinek, és főként mikor tudja majd az új szerzeményeket eladni.
Szerencsére úgy tűnik, a kormányzati műhelyben is kezdenek rájönni, hogy az elmúlt években képviselt irány nem vezet sehova: legalábbis ennek a jele a közelmúltban kötött paktum a bankadó fokozatos csökkentéséről. Emellett már csak egy bevált trükk van, amelyet feltétlenül alkalmazni kellene egy jól működő pénzügyi szektor eléréséhez: hagyni kéne végre őket dolgozni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.