Az elmúlt néhány évtized mérsékelt hazai népességfogyásával párhuzamosan rendszeres téma a hazai demográfiai helyzet a közgazdászok és a nem közgazdászok között is. A kérdéskörben azonban csak az ország teljes népességének várható – negatív irányú – változása szerepel általában, azonban e népesség összetételének és jellemzőinek változása legalább ilyen fontos. A következőkben több olyan fontos jellemzőt veszünk számba a hazai demográfia jelenlegi és várható helyzetét illetően, ami a lakosságszám önmagában vett mértékén túl a hazai gazdaságra és termelékenységre is hatást gyakorol.
Az első természetesen maga a népességszám várható alakulása, a KSH legutóbbi előreszámítási eredményei alapján a legvalószínűbb szcenárió szerint 2070-ben 7 millió 750 ezer fő lesz Magyarország népessége, a magas változat 9 millió 70 ezres népességszámot jelez, az alacsony változatban 6 millió fő szerepel. Második szempont, hogy a magyar népességfogyás megállításához 2,1-es termékenységi arányszám szükséges (jelenleg 1,6 ez a szám a 10 évvel ezelőtti 1,3-ről növekedve), vagyis ennyi egy szülőképes korú nőre jutó gyermekszám lenne szükséges, ami évente 120 ezres születésszámot jelentene a jelenlegi 90 ezer körüli helyett. Ebből következik a harmadik állítás, hogy az elmúlt évtizedben a természetes fogyás évente 35-40 ezer fő volt, és a teljes népességszám-változás mellett a munkaerőpiacra évente belépő korosztály létszáma is ennyivel alacsonyabb, mint a nyugdíjba vonulóké, ami hozzájárul a munkaerőhiányos állapothoz. A teljes népességszám-változás másik meghatározó eleme a negyedik szempont, a migráció kérdése. A 2015-ös 32 852 után 2021-ben 21 730 kivándorló állampolgár volt, és emellett 22 583 visszatérő, így a 2020-as évek eleje óta igaz, hogy több a hazatérő, mint a távozó, a kivándorlás 2015 óta trendszerűen csökken, miközben a távozások csúcsa 2011-ben volt az EU-s munkaerőpiac – osztrák, német – teljes megnyitása miatt.
Ötödik szempont a népességváltozás belső dinamikája, amelyet nagyban befolyásol, hogy meddig élünk – illetve azon belül legalább ilyen fontos, hogy ebből mennyit egészségben. A születéskor várható élettartam 2021-ben országos átlagban 70,7 év volt a férfiak és 77,5 év a nők esetén, ezen belül a legfejlettebb Közép-Magyarországon 72,3 év volt a férfiak és 78,5 év a nők esetében. A KSH egy tanulmánya szerint ez 2060-ra 84,8 és 88,7 évre nő, a pozitív kilátások mellett ezáltal emelve egyben az eltartottak számát. Ebből következik következő sarokpontként, hogy becslések szerint a jelenlegi 30 helyett 2050-re már 47 magyar nyugdíjas korú juthat 100 aktív korúra, érezhetően megnehezítve a nyugdíjrendszer jövőjét.
Újabb kiemelten fontos szempont a belső migráció kérdése, miután az országon belüli eloszlás sem lényegtelen, sem az infrastruktúrák terheltsége, kihasználtsága és fejlesztésének szükségessége, sem a jövőben várható munkaerő rendelkezésre állása szempontjából. 2000 óta csak Közép-Magyarországon emelkedett a lakosság száma (216 ezerrel), a többi régióban csökkent. A legnagyobb csökkenést Észak-Magyarország (mínusz 184 ezer fő) és a Dél-Alföld (mínusz 149 ezer fő) mutatta, ami vélhetően erősen összefügg azzal, hogy a munkanélküliség jelenleg is ebben a két régióban a legmagasabb, duplája az országos átlagnak.
Végül talán az egyik legfontosabb „minőségi” szempontként meg kell nézni, hogy hogyan alakul a hazai népesség képzettségi szintje, ami nagyban meghatározza, hogy milyen, magas hozzáadott értékekkel rendelkező iparágaknak lehet sikerük a hazai gazdaságban, és miként változhat a termelékenység. A KSH adatai alapján a 15–74 éves népesség legmagasabb végzettség szerinti megoszlása látványosan javul, az egyetemi/mesterfokozattal rendelkezők száma 2022-ben 840 ezer volt, míg 10 évvel korábban 561 ezer, a főiskolai/alapdiplomát felmutatók 969 ezren voltak a 10 évvel korábbi 881 ezer után. Az érettségizettek száma 65 ezerrel, 2432 ezerre nőtt, miközben a csak szakiskolát végzetteké 150 ezerrel csökkent, a csak általános iskolát végzetteké pedig 510 ezerrel esett az elmúlt 10 évben. Tehát ha az össznépesség várható alakulása talán kissé kedvezőtlen képet fest is a következő évtizedekre vonatkozóan, azonban a népesség belső összetételének változása – az elöregedés mellett – láthatóan több szempontból is kedvező irányba alakult és alakulhat a következő időszakban is, amit szintén érdemes figyelembe venni az alapfolyamatok mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.