Fél évvel ezelőtt még arról szóltak a hírek, hogy a Föld népessége elérte a 8 milliárd főt, ma pedig, néhány hónappal később, már közel 50 millióval vagyunk többen. Ez több mint öt magyarországnyi népességtöbblet viszonylag rövid idő alatt. Ugyan a növekedés üteme évi 1 százalék alá lassult, ez még így is számottevő emelkedés.
A világban a fejlődés térbeli differenciálódása következtében a különböző országok, társadalmak demográfiai helyzete eltérő, a demográfiai átmenetek más-más fázisában vannak. A demográfiai folyamatok időbeli eltérésének következménye, hogy egyfelől a fejlett társadalmak fokozatosan öregszenek és fogynak. Azaz nő a várható élettartam, a termékenységi ráták pedig a reprodukciós szint alatt maradnak. Másfelől tovább folytatódik a fejlődő világ népességrobbanása. Ez utóbbi mára áttevődött Ázsiából a legszegényebb afrikai országokba: Nyugat- és Közép-Afrikában nem ritka, hogy a nők akár hat-hét gyermeknek is életet adnak. A teljes termékenységi arányszám itt a legmagasabb a világon, közelíti az 5-ös értéket. Az európai kontinens átlaga ezzel szemben az 1,5-et sem éri el, és egyelőre nem látszik, mitől emelkedhetne. Ennek pedig az a következménye, hogy egyre kevesebb a fiatal, kevesebb a szülőképes korú nő (az első gyermek vállalásának életkora is kitolódik), csökken a munkaképesek száma, miközben egyre nagyobb az idősek és a nyugdíjasok aránya.
Az, hogy Európát „öreg kontinensnek” becézzük, mára új értelmet nyert, hisz a földrész lakóinak fele elmúlt 42 éves.
Dél-Európában sajnos ennél is rosszabb a helyzet: a medián életkor ott 45 év. Ezzel szemben Indiában, a világ legnépesebb országában ugyanez az érték csak 28 év, Afrika népességének fele pedig még nem töltötte be a 18,8 évet.
Sok hasonlóság van Európa egésze és Magyarország helyzete között, ugyanakkor számos fontos különbség is felfedezhető. Az elmúlt évek hazai családtámogatási intézkedéseinek köszönhetően is 2021-re 1,59-ra emelkedett a teljes termékenységi arányszám Magyarországon (2022-ben ettől kissé elmaradt, 1,52 volt). Összehasonlításként az ENSZ adatai alapján 2011-ben ez az érték nálunk volt a legalacsonyabb az egész földrészen, csupán 1,23. A termékenység növekedése következtében mintegy 160 ezer gyermekkel több született meg hazánkban az elmúlt több mint tíz évben. A hazai adatok emelkedése egyedülálló teljesítmény Európában, hiszen a kontinens egészét tekintve a mutató értéke ugyanezen időszakban 1,61-ról 1,49-ra romlott. Persze ez még csak félsiker, hiszen tudjuk, a társadalom reprodukciójához 2,1-es fertilitási rátára van szükség. A termékenység szintje tehát emelkedik, a szülőképes korú nők száma viszont 2,15 millió fő alá csökkent hazánkban. A változás iránya mindenesetre reménykedésre ad okot.
Emellett érdemes kiemelni az utóbbi évek tendenciájában, hogy egyre több magyar tér haza külföldről, a magyar állampolgárok vándorlási egyenlegének dinamikája 2014 óta megfordult. A világ megismerése, a tapasztalatszerzés iránti vágy fontos és jó dolog, ugyanakkor az ország számára népesség- és gazdaságpolitikai szempontból az a kedvező, ha a külföldön szerencsét próbáló fiatalok, a határon túl megtanultakat itthon hasznosítják. Ugyanakkor mindaz, ami Magyarországon zajlik, csak része a magyar nyelvközösség népesedési folyamatainak, de nem azonos azokkal. Fontos felismerni, hogy a demográfiai folyamatok a határok mentén s a határ túloldalán is hasonló jellegűek.
A világban jelenleg tapasztalható migrációs tendenciák az előző évszázadokétól különböznek.
A migráció volumene sokkal magasabb, és a vándorlók olyan térségekből jönnek, amelyektől hatalmas gazdasági, kulturális távolságra vannak azok az országok, amelyekbe tartanak. A gazdasági, fejlettségi egyenlőtlenségekkel együtt járó, gyökeresen eltérő demográfiai trendek tehát teljesen különböző intézkedéseket igényelnek. A témával foglalkozó demográfusok és közgazdászok arra keresik a választ, hogy milyen szakpolitikai intézkedésekkel lehetne ezeket a folyamatokat olyan mederbe terelni, amelyek segíti mind a küldő, mind a fogadó államok gazdaságát (például: a termelés egy részének kitelepítése alacsonyabb bérű országokba) úgy, hogy kiküszöböljük, de legalábbis minimalizáljuk a káros társadalmi hatásokat. A hangsúly a vándorlásban érintett pénzügyi, humán és társadalmi tőkék cirkulációjára helyeződik.
Az biztos, hogy a globális feszültségek kezelése központi szerepet játszik majd a nemzeti népesség- és gazdaságpolitikák alakulásában. A „népességfelesleggel” rendelkező térségeket az elvándorlás jellemzi, amit súlyosbítanak a geopolitikai és a klímaváltozással kapcsolatos kockázatok. A fejlettebb térségek munkaerőhiánya pedig népességvonzó hatású. Jól ismerjük az ebből fakadó közvetett társadalmi hatásokat, visszásságokat. Tehát az eredeti és a megcélzott lakóhely, továbbá a tartózkodási hely társadalmainak célja nem feltétlenül vág egybe.
A korlátok nélküli migráció jótékony hatásai bizonytalanok és sok esetben negatívak a fogadó országokban.
A Nyugatnak mindeddig nem sikerült megnyugtató válaszokat adni ezekre (különösképp a szociális kohéziót érintő) problémákra, miközben kiélezett küzdelmet folytat a gazdaság működtetéséhez és növekedéséhez szükséges munkaerőért. Erről az ellentmondásról viták folynak, de abban többnyire minden szakember egyetért, hogy csakis ellenőrzött és szabályozott formában érdemes a külföldi munkavállalás lehetőségét biztosítani.
Látni kell: a világ jelentős demográfiai, gazdasági, fenntarthatósági kihívásokkal küzd. Amíg a gazdasági válságok többnyire az egész világra kiterjednek és általában rövidebb ideig (2-5 év) éreztetik hatásukat, addig a népesség fogyása mindenekelőtt inkább regionális probléma, de sokkal hosszabb időhorizonton. A fejlett társadalmak és a fejlődő világ problémái tehát összefüggenek egymással, de különbözők. Ebből adódóan más-más megoldásokat kívánnak, amelyek megtalálása egyre fontosabb nemzeti feladat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.