Az inflációs kép globálisan is érdemben javult: bár nem a tízes években megszokott alacsony mértékre, de kezelhető szinte mérséklődött. Ezzel párhuzamosan a konjunktúrakép nem túl derűs. Az Egyesült Államok gazdasága a várakozásokat meghaladó módon teljesített 2023-ban, főként a harmadik negyedév sikerült igazán erősre. Ugyanakkor az utolsó három hónapban már igencsak látszódnak a markáns lassulás jelei: a mérvadó nowcastok szerint jelentősen, a korábbi növekedési ütem kevesebb mint felére esett vissza a bővülés dinamikája. Az óceán másik partján az eurózóna 2022-ről hozott lendülete a tavalyi évben teljesen elfogyott, a technikai recesszió szélén táncol az övezet, és az idei reál-GDP-változás az elemzők szerint a nulla és 1 százalékos tartományba eshet.
E körülmények teszik asztalra a kamatcsökkentések ügyét. Az amerikai központi bank nyíltan nyilatkozott erről a decemberi ülésen: a 75 pontos kumulált vágást jelzett a Fed dot plotja. A másik oldalon az EKB egy nappal később azt mondta, hogy nem kerültek még szóba kamatcsökkentési kilátások, és azóta is szigorú üzenetekkel húzzák alá Lagarde elnök asszony szavait. Ezzel együtt a piaci várakozások mindkét nagy jegybank esetében nagyjából 150 pontos csökkentést vetítenek előre a 2024-es évre.
A Fed mint a legnagyobb súlyú monetáris hatóság rendszerint agresszívan és proaktívan alakítja a kamatpolitikát.
Emellett a tengerentúlon kettős mandátummal rendelkezik a központi bank: az árstabilitás mellett hasonló súllyal esik a latba a foglalkoztatottság maximalizálása.
Mivel a dezinfláció a várt ütemben zajlott az elmúlt időszakban, és a munkaerőpiac is lazult az utóbbi hónapokban, a figyelem egyértelműbben irányulhat majd a tavasszal-nyáron a vágások irányába. Ezzel szemben az EKB ténylegesen az inflációs célra lő, és csak ezt követően veszi figyelembe a konjunktúra támogatását. A fogyasztói árindex átlagosan kedvezően alakul az eurózónában, ezzel együtt a szórás azért számottevő a tagországok között, és ez masszív eltérés az Egyesült Államokkal szemben: Belgiumban és Hollandiában már deflációt mértek novemberben, viszont a kelet-közép-európai régió országainak értékei még több esetben 5 százalék felettiek.
Az EKB az indoklást illetően elsősorban a bérinfláció perzisztenciáját emelte ki, ami tartósan magasan ragadó drágulással fenyeget, viszont ha az eurózónabeli adatokra pillantunk, akkor azt látjuk, hogy a szolgáltatások esetében is jelentősen érzékelteti hatását a kereslet hiánya. A kedvezőtlen konjunktúrahelyzet és -kilátások a restriktív kamatkörnyezet mellett szintén a dezinflációs folyamatot erősítik, mivel nem látszik egyelőre, hogy honnan érheti impulzus a kontinens gazdaságát. Egyre látványosabb a kínai kereslet elfordulása főként a német piactól, ami egyre borúsabb képet rajzol elénk a legfontosabb európai gazdaságról.
Egy szó, mint száz, bár az EKB decemberben lesöpörte az asztalról a kamatvágásokról szóló kérdéseket, a mostani folyamatok abba az irányba mutatnak, hogy hamarosan lépéskényszerbe kerülhet.
Mindemellett meghatározó lesz a tavaly felépült pozitív reálkamat helyzete. Noha közgazdasági értelemben az előretekintő hordoz magában többet, a jövő évi inflációs képet körülölelő bizonytalanságok és kockázatok miatt jellemzően a visszatekintő reálkamat szokott a jegybanki kommunikáció és a piac fókuszába kerülni. Jerome Powell kommentje alapján könnyen elképzelhető, hogy gyökeresen változik a jelenlegi pozitív reálkamat-környezet, és szignifikáns csökkenésnek indulhat. Ezzel szemben Christine Lagarde a status quo mellett érvelt. A globális gazdaság mérsékelt dinamikája jelenleg abba az irányba mutat, hogy nehéz lesz komoly reálgazdasági ár megfizetése nélkül fenntartani a pozitív reálkamat-környezetet. Különösen fontos lesz ez a kérdés a magyar jegybanknak, hiszen mostanában a reálkamat az MNB kommunikációjának központi eleme.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.