Napjainkban a közvélekedés szerint is a hazai kkv-k versenyképességének egyik fundamentuma a digitális átállás, a digitalizáció előrehaladása, annak bármely formájában és eszközével. Ennek természetes következménye, hogy a vállalkozásfejlesztéssel és iparpolitikával foglalkozó kormányzati elképzelések egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a mesterséges intelligencia (MI) széles körű alkalmazására, ami ezen forradalmian új megközelítés és módszertan gyors elterjedésével a hazai kkv-k korszakváltásához vezetne. Egyszerre több lépcsőfok átugrása történ(het)ne meg, de hol van az a tudásbázis, amely ezt az ugrást reális célkitűzéssé avatja? Az egyetemi oktatás sok tekintetben még ma is távol van a gazdasági szereplőktől (pláne a kisvállalkozásoktól), és vélhetően amúgy sem alkalmas tömeges tudásátvitelre. A 2010-es évek bootcampalapú, tömeges tudásmegosztása (lásd: a GreenFox Academy IT képzéseit) pedig éppen most bizonytalanodott el, azaz „ítéltetett halálra”, ráadásul 2020 körül a magyar innovációs miniszter mintegy 20-30 ezer főre becsülte a gazdaságból hiányzó informatikusok számát is. Megjegyezhetjük, hogy a helyzet azóta sem „rózsásabb” (akkor még a GreenFox – Codecool modelltől vártunk gyors előrelépést…), azonban ha három-öt év alatt a kisvállalkozások működésében érdemi súllyal megjelenik az MI, akkor nem lehetünk elégedetlenek. A digitalizáció terjedésének ugyanakkor mindig együtt kell járnia a negatív hatások elleni eredményes védekezéssel.
Ha az MI alkalmazásának tekintetében egyelőre szinte „megoldhatatlan” feladattal szembesültünk, akkor a kibervédelem szempontjából sem tekinthető jobbnak a helyzet. A hazai vállalkozások nem helyeznek nagy hangsúlyt az irányítási rendszerük, illetve az adataik védelmére, és szinte teljesen képtelenek a számukra káros, üzletileg negatív tartalmú információk kiszűrésére. Az, hogy a „kicsik” védelme a hazai gazdaság számára is kulcskérdésnek tekintendő, három ténnyel támasztható alá:
Elmondható, hogy a leghatékonyabb fellépés a kibertámadások ellen éppen az MI alkalmazásán alapszik.
A versenyképességi elemzések általában felhívják a figyelmet arra, hogy az innováció, a szellemi termék (tőketulajdon) keletkezése a gazdasági növekedés belső motorját jelenti. Ezt beindítani pedig csak a digitalizáció széles körű alkalmazásával lehet, az értékeket azonban mindeközben fokozottan védeni kell. Ha az MI alkalmazásától remélünk „földrengésszerű változást”, akkor bizony nem nélkülözhetjük a kibervédelem lehetőségeit a kisebb és nagyobb vállalatoknál sem. Ahogy Winston Churchill is fogalmazott: „Tárgyalj bátran, de legyen nálad bot!”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.