„Szállj, szállj, szállj fel magasra (dalom hódítsd meg most a kék eget…)” – hangzott a 70-es években a Piramis együttes ismert dala.
Néhány hete a weben körbejárt egy videó arról, hogy az orosz-ukrán háborúban egy katona bújik el az őt üldöző drón elől, de a drón „lerázása” lehetetlen és végül megsemmisíti a katonát. Az elmúlt évtizedekben láttunk már „intelligens” lövedékeket, robotrepülőket, szelektív bombákat stb., de ilyet eddig még nem – a fegyver pedig valószínűleg egy kereskedelmi hálózatban megvásárolható drón képességeire épült. Egy tömeggyártással készített gyilkoló „játék”. Ez lenne a programozási, szoftverfejlesztési területeken ismert „gamifikáció” (egyik) megjelenési formája? Vagy annak bizonyítéka – a tankelhárító töltetek célba juttatásával együtt –, hogy a gyermekjátéknak fejlesztett eszköz veszélyes, hadi előnyöket kínáló platform is egyben? Mindez a drónokat a jövő történelemformáló technológiájának szerepkörébe emeli.
Magyarországnak nem szabad lemaradnia a drónfejlesztés és -alkalmazás tekintetében. Ehhez jó alapot szolgáltat az, hogy a kormány 2022-ben döntött a hazai drónstratégiáról, széles körű részvétellel (koalíció) a hatóságoktól a fegyveres testületeken át a civil felhasználói körig. A Drón Koalíció nemzeti együttműködése – a nagy remények ellenére – némiképp azonban akadozik: nem sikerült megoldani a szabályozás minden lényeges tartalmi kérdését, a kereskedelmi célú felhasználás terén pedig érzékelhető a lemaradás.
Habár védelemipari drónok fejlesztése (dicséretesen) elindult, még hiányzik a hatékony fejlesztés és gyártás több háttéripari feltétele. Egyértelmű pozitív példaként említhető viszont a drónok mezőgazdasági alkalmazásának sokszínűsége és terjedése (pl.: területfelmérés, vízháztartás értékelése, tápanyagok kijuttatása stb.).
A nemzetközi fegyveres konfliktusok fenyegetése közepette pedig elemi érdekünk a drónok „társadalmasítása”, az alkalmazás és tudásfejlesztés (egyetemi szinten is), a katonai képzettség és az alkalmazói képességek gyarapítása. A katonai szakmai képzés mellett a hangsúlyt az egyetemi részvételre, illetve az alkalmazások terén mindig élenjáró társadalmi önszerveződésekre lenne érdemes helyezni.
Véleményem szerint az gyorsítaná lényegesen a folyamatokat, ha – a biztonsági követelmények megtartásával – határozottan gazdasági alapra lehetne helyezni a magyar drónipart.
Az üzleti lehetőség, az üzleti működési elv pontos azonosítása megmozdítaná a befektetőket és a finanszírozókat.
A fejlesztést pedig társadalmasítani kell: a specializált profilú K+F cégektől az önkéntesen szerveződő „gyermekközösségekig”. Ne a „papír”, hanem a sárkány, a rotor, az üzemanyag fejlesztésére és gyártására helyeződjön a hangsúly.
Az Európai Bíróság 2022-ben 25 milliárd eurónyi piaci potenciált azonosított. (Nemzetközi tanácsadó számszakilag ugyanennyit Magyarországon is, természetesen forintban.) Az orosz-ukrán háború mára az EUB becslését várhatóan nagyságrendekkel növelte meg.
Az 1930-as, 40-es évek fordulóján gyakran elhangzott egy túlzó célkitűzés: „lovas nemzet voltunk, repülő nemzet leszünk”. Akkor ez nem jött össze, talán most újra lehetőséget kapunk rá? A szellemi háttér meglenne, az igény pedig egyre határozottabb minden téren.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.