Az amerikai munkaügyi minisztérium adatai szerint jelenleg 573 ezren igényelnek munkanélküli segélyt, az érték 1982 óta nem volt ilyen magas. A szövetségi államok a munkáltatóktól szedik be a segélyeket finanszírozó adókat és elvileg egy évre elegendő tartalékot kell felhalmozniuk – a legrosszabb statisztikai lehetőségekkel számolva - írja a New York Times.
Ugyanakkor a helyzet rosszabbodásával az államok igen gyorsan kifogytak a pénzből, ami a szaktérők szerint azt jelzi, hogy nem minden esetben tartották be az előírásokat. Indiana az előző hónapban jelentette be, hogy nem képes kifizetni a segélyeket, azóta kétszer vett fel hitelt Washingtontól és várhatóan újabb 330 milliót igényel a jövő év elején.
Ennél is rosszabb a helyzet Michiganben – az állam itt évek óta a központi forrásokból pótolja a hiányt és jelenleg több mint 500 millió dollár mínuszban van. De szintén a fizetésképtelenség felé tart Kalifornia, Ohio, Rhode Island és New York is – mind a négy állam hitelt vett fel, hogy 2009 első negyedévéig kitartson.
Ráadásul a segélyezési rendszer a 22-es csapdáját jelenti néhány állam számára. A segélyeket fedező adók mértéke államonként változik. Mint hogy a magas adó elriasztja a vállalkozásokat, több állam mesterségesen alacsonyan tartotta vagy csökkentette ezt az adó formát, így most nincs elég tartalék a segélyek kifizetésére.
Lehetséges forrást jelentene az adóemelés, az viszont még nehezebbé tenné a vállalkozók helyzetét az amúgy is válságos időkben. Az indianai munkaügyi hivatal vezetője szerint így alakult ki a "tökéletes vihar", ezért a törvényhozók számára a következő ülésszak első tevékenysége a munkanélküli-segélyek rendszerének újragondolása kell, hogy legyen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.