Milton Friedman mennyiségi pénzelmélete kiment a divatból, George Melloan, a konzervatív Wall Street Journal szerkesztője azt a címet adta cikkének, hogy „Mindannyian keynesiánusok vagyunk megint”. A különbség jellegét jól fejezi ki az El País, amikor a közgazdászok körében a két világháború között kezdődő Cambridge (UK) kontra Cambridge (MA) vitát idézte fel, amely 1945 után felerősödött. A madridi lap „A gazdaság vagy a közgazdászok válsága” címmel megjelent cikke megjegyezte, a felek résztvevői közül arról lehetett felismerni, ki melyik táborhoz tartozik, hogy mi volt a véleménye a vietnami háborúról.
De a szocializmussal rokonszenvezőkkel szemben ekkor már nem a klasszikus liberális közgazdászok, hanem Friedman követői álltak, akik a Fed pénzkibocsátási politikájában látták a harmincas évek elhúzódó válságának okát. Ez a megfigyelés most is igaznak látszik, legfeljebb az iraki háború lépett a helyébe. A lap címadása arra hívja fel a figyelmet, hogy a pénzpiacokon és a reálgazdaságban tapasztalt jelenségek miatt magának a kapitalizmusnak a létjogosultsága vonható kétségbe, vagy csak a haszonelvű gazdaságon belül keletkező átmeneti zavarról van szó, amelynek okait és esetleges enyhítési módjait különféle módon lehet magyarázni. Mindenesetre vannak, akik kezüket dörzsölve már valamiféle reformszocializmus visszatérésében reménykednek.
Paul Krugman, a New York Times közgazdasági Nobel-emlékdíjjal frissen kitüntetett tudós szemleírója , republikánus ellenfeleinek véleménye ellenére nem tartozik közéjük, amikor azt írta január 15-i cikkében, hogy a válság ismét időszerűvé teszi a kapitalista, keynesiánus tankönyv elemzését a multiplikátorról, amely szerint, ha Amerikában ma mondjuk 100 milliárd dollárral többet költenének, ez 150 milliárddal növelné a GDP-ot. Azt feltételezi, hogy a marginális fogyasztási ráta 0,5 százalék, és a marginális adó 33 százalék. A hitel növekedése - és szerinte ez a döntő -a tiszta nyereséget 3, és nem 1,5 százalékkal növelné. Ennek következtében egy millió munkahely keletkezne átlag 50 000 dollárért. Az adócsökkentés esetében a tiszta nyereség kisebb volna: az állami befektetés egységnyi nagyságának egyharmada.
Mint az közismert, Keynes multiplikátora a megtakarítási határhajlandóság reciproka. Nos, a Wall Street Journal említett cikkírója azt írja, hogy az amerikai állam és a háztartások súlyos eladósodottsága miatt az előző bekezdésben említett feltételek a valóságban nem léteznek, mert a többletjövedelmet az amerikaiak adósságuk csökkentésére használnák fel, a megtakarítási hányad ezért nullának tekinthető. A hitelezők pedig az egész világról amerikai hosszúlejáratú államkötvényekbe mentik a pénzüket, mert még ez látszik a legbiztosabb pénztartási módnak. A pénzteremtés elvesztette ösztönző erejét. A fekete szeptember óta az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nagy összegeket terelt át a magánszektorból az államiba. A monetáris bázis óriási, de hatástalan, vagy legalábbis a közeljövőben kétes a növekedésének eredménye. A külföldi tőkemenekülés felhajtotta a dollár árfolyamát, ez sem segítette az amerikai magángazdaság termékei iráni keresletet. A két iskola gondolatmenete eltérő, de egy feltételezett mutató tényleges mértékétől függ a különbség a valóságban.
David Brooks cikke az International Herald Tribune hasábjain arra utal, hogy a két vitázó fél eltérő, de nagyon elvont feltételekből indul ki. A republikánusok, – nevezzük meg az amerikai politikában használt nevüket, - racionális befektetőket képzelnek el, akik ismerik az árúk és a közszolgáltatások valós értékét és racionális döntéseket hoznak. A demokraták viszont a pénz és a munkahelyek között tételeznek fel „mechanikus, dehumanizált” képet. A valóságban az emberek, - a tőzsdések épp úgy mint a közhivatalnokok – nem csak a pénzre gondolnak, hanem igyekeznek együtt mozogni a környezetükkel – magyarul a horda ösztönt említenénk. „A recesszió mentális esemény, mindegyiknek megvan az egyéni szelleme”, - írja. „A gazdaság bizalmon és hiten alapul. Ezt a recessziót nagy fokú egyensúlyhiányok okozták, és alapvető bizonytalanságok emelkedő sorozata hajtotta előre.”
Ha azt feltételezzük, hogy mindhárom szerző mond valami igazat, akkor az amerikai kormánynak és a jegybanknak a válság okait elemezve ki kell terjesztenie a pénzpiacok tartalékainak ellenőrzését, növelnie kell a pénzmennyiséget, amivel bizalmat is ébreszt. A pénztöbbletet a bankrendszeren át, a kereslet általános növelése céljából is ugyan, de olyan nagy externalitással rendelkező köz- (nem feltétlenül állami) szolgáltatásokra kellene korlátoznia, mint az oktatás, a közlekedés és az energiatermelés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.