A nagyobb áfa törvénybe foglalását megelőzően, áprilisban, de még májusban is 2072 milliárd forint volt a tárca bevételi prognózisa, a tegnap közzétett legfrissebb számításokban pedig már 2097 milliárd szerepel.
Önmagában öt százalékpont adóemelés fél év alatt mintegy 180 milliárd forintot hozna - változatlan fogyasztás mellett. A megszorítások miatt azonban a kereslet biztosan visszaesik, így a minisztérium nem sokkal több mint 150 milliárd forint többletet vár pusztán az adóemeléstől. Hogy ez miért nem látszik a tegnap közölt számokban? Például azért, mert az Európai Bíróság áprilisi ítélete kivesz 60 milliárdot a büdzséből – írja a Népszabadság.
Azok számíthatnak adó-visszatérítésre, akik az EU-csatlakozást követő másfél évben az áfaarányosítási rendelkezések miatt nem igényelhették vissza a fejlesztéseikhez kapott állami támogatásokra jutó áfát. A jogszabályt 2006-tól megváltoztatták, onnantól megfelel az EU jogszabályainak. Hatvan-hatvanötmilliárd forint azonban még így is hibádzik az elszámolásból - a tárca vélhetően ezt is a fogyasztás miatti veszteségként könyveli el.
A válság egyébként más, fogyasztáshoz kötődő adóbevételeken is nyomot hagy. Az autóvásárlás után fizetendő regisztrációs adóból például mindöszsze 3,7 milliárd forint folyt be júniusban - ez kevesebb mint fele a tavaly júniusi bevételnek. A PM szerint főleg a kisebb motorral felszerelt gépjárműveknél esett az értékesítés, de a kereskedők előlegfizetése is apadt.
Nehezen lesz teljesíthető a cégautóadóból idén várt 27 milliárd forint: júniusig 4,5 milliárdot fizettek be az adóalanyok az idén debütált adónemből, ez a tempó pedig kevés lesz, dacára annak, hogy még két alkalommal (július, október) fizetnek be idén nagyobb összeget az autótulajdonosok.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.