Jóllehet a válság kezdete óta gyakran szóba kerülnek azok a kockázatok, amelyek a nagyarányú kelet-közép-európai szerepvállalásból fakadnak az osztrák bankok számára, az eredmények Breuss és más szakemberek szerint bőségesen kompenzálják a nyitásból fakadó veszélyeket.
Nyugati szomszédunk a rendszerváltás kezdete óta arra törekedett, hogy minél jobban kihasználja a volt szocialista piacok közelségét. Ez egyfajta „miniglobalizációt” eredményezett, szemben például a Svájc által követett, a világ különböző térségeire kiterjedő export- és beruházási offenzívával.
A keleti szomszédok felé való terjeszkedés évente átlagosan fél százalékponttal gyorsította az osztrák GDP növekedését, és a 2004-es EU-bővítés további 0,2 pontot adott hozzá ehhez az ütemhez. (Hasonló lökést jelentett Ausztria számára a saját, 1995-ös uniós csatlakozása és az euró bevezetése is.)
Leginkább a szolgáltató szektor – beleértve a bankokat, a biztosítókat, a kereskedelmi láncokat, az ingatlanforgalmazókat és a különböző üzleti szolgáltatásokat – profitált a keleti lehetőségekből.
A volt szocialista országokban működő osztrák tulajdonú cégek, leányvállalatok tőkearányos nyereségmutatója az utóbbi években átlagosan 15 százalék körül alakult, ez háromszorosa az odahaza elért profitnak.
- legalább 100 ezerrel több munkahely
- a hazai szintet háromszorosan meghaladó tőkearányos nyereség a vállalatoknál
- a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg jelentős javulása
Forrás: Die Presse
- legalább 100 ezerrel több munkahely
- a hazai szintet háromszorosan meghaladó tőkearányos nyereség a vállalatoknál
- a külkereskedelmi és a folyó fizetési mérleg jelentős javulása
Forrás: Die Presse -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.