Kockázatok a költségvetésben

Számottevő kockázatok leselkednek a magyar konvergenciaprogram 2011–12-es deficitcéljaira – állapította meg a hazánk által január 29-én benyújtott dokumentum tegnap közzétett elemzésekor az Európai Bizottság.

Brüsszel szerint már az idén is alacsonyabbak lehetnek az államháztartási bevételek a tervezettnél, például a vagyonadó esetében. A kiadási oldalon viszont a vártnál nagyobb összegek megjelenése várható, például a Malév újraállamosítása miatt – illetve azért is, mert a közösségi közlekedés támogatásának csökkentését nem teljesen támasztják alá strukturális intézkedések. A konvergenciaprogram a nemrég bevezetett kincstárnoki rendszertől is további megtakarításokat vár, de a bizottság szerint ez nem biztosított, mivel nem állnak mellette konkrét lépések.
Az Európai Bizottság elismeri, hogy a GDP fél százalékának megfelelő költségvetési tartalékokat képzett a kormány, és ezek befagyaszthatók. A GDP 0,2 százaléka erejéig további kiadáscsökkentésre van lehetőség előre nem látható események bekövetkezte esetén. Ám 2011-ben és 2012-ben további negatív eltérések várhatók bevételi és kiadási oldalon is. A program ugyanis kissé derűlátóbb GDP-növekedési és lakossági fogyasztási előrejelzésen alapul, mint a bizottság prognózisa (a kormány jövőre 3,7 százalékos növekedést jelez előre, Brüsszel pedig csak 3,1 százalékosat vár). Emiatt viszont az államháztartási bevételek a tervezettnél kisebbek lehetnek – figyelmeztet az EB.
A 2011–2012-re tervezett kiadáscsökkentést még nem támasztják alá konkrét döntések – állapítja meg Brüsszel. Ráadásul a konvergenciaprogram nem veszi figyelembe a jegybank és az állami vállalatok veszteségét.
A bizottság mindemellett elismeri, hogy tavaly sikerült stabilizálni az államháztartást és Magyarország költségvetési egyenlege az azt megelőző évhez képest 2009-ben összességében stabil maradt. - Az EU kedvezően értékelte a konszolidációs lépéseket – fogalmaz tegnapi közleményében a pénzügyi tárca, igaz, hozzáteszik: a hiánypálya megvalósításához további szerkezeti átalakításra s egyéb lépésekre van szükség. Ezeket valóban nem részletezi a konvergenciaprogram, amely részben a korábbi időszakkal foglalkozik, és a következő évekre is meghatározza a fő irányokat. A részletek kitöltése azonban már a következő kormány feladata, ezt a jelenlegi kabinet nem kívánta átvállalni, és nem is lett volna indokolt, hogy átvállalja. VG

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.