Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök hétfőn Rio de Janeiróban megnyitotta a világ 19 fejlett gazdaságát, az Európai Uniót és az Afrikai Uniót tömörítő G20-országcsoport csúcstalálkozóját, ismertetve az éhínség és szegénység elleni globális kezdeményezését, amelyet 81 ország biztosított támogatásáról.
„Ez lesz a legnagyobb örökségünk” – mondta a brazil államfő. Hangsúlyozta, hogy a szegénység és éhínség elleni küzdelem az előfeltétele egy békés világ megteremtésének.
Az éhínség és a szegénység nem hiány következtében áll elő, és nem természeti jelenség, hanem politikai döntések következménye
– hangoztatta Lula da Silva, aki maga is szerény körülmények közé született, politikai pályafutását fémmunkások szakszervezeti tevékenységének szervezésével kezdte, 2003-tól 2010-ig tartó első elnöki ideje alatt pedig a Fome Zero (Semmilyen éhezés) és a Bolsa Familia családsegítő programmal brazilok millióit emelte ki a mélyszegénységből.
A Rio de Janeiro Kortárs Művészetek Múzeumában tartott kétnapos tanácskozást megnyitva Lula da Silva arról is szólt, hogy a klímaváltozás pusztító hatásai világszerte megfigyelhetők, s cselekvésre szólította fel a világ vezetőit a szegénység mellett a globális felmelegedés hatásai elleni küzdelemben.
A brazil elnök által kezdeményezett összefogás, amely az éhínség és szegénység felszámolását tűzte ki célul a globális erőfeszítések összehangolása, tapasztalatcsere, illetve élelmezésbiztonsági intézkedések egyeztetése által, egyebek között az Afrikai Unió, az Európai Unió, nemzetközi szervezetek, fejlesztési bankok és olyan jótékonysági szervezetek támogatását élvezi, mint a Rockefeller vagy a Bill & Melinda Gates Alapítvány.
Az Amerika-közi Fejlesztési Bank már 25 milliárd dollárt felajánlott erre a célra. Az Oxfam nemzetközi segélyszervezet pedig azt sürgette, hogy a G20-ak jelentős befektetésekkel támogassák a mezőgazdasági kistermelőket. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetője azt ígérte, hogy az EU szintén kiveszi részét az erőfeszítésekből.
Hszi Csin-ping megszólalt a többpólusú világrendről
A kínai államfő reméli, hogy a G20 a nemzetközi gazdasági együttműködés fontos platformjává válhat. Hszi Csin-ping szerint a többpólusú világrend megteremtése mindenkinek előnyös lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.