Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden aláírta Oroszország frissített nukleáris doktrínáját. A rendeletet november 19-én tették közzé, és tartalmazza azokat a módosításokat, amelyeket az államfő szeptemberben jelentett be. Ezzel bővült azoknak a katonai fenyegetéseknek a listája, amelyek esetén a Kreml megengedettnek tekinti nukleáris fegyverek bevetését – írta az Izvesztyija orosz hírportál.
A módosítás lehetővé teszi, hogy Moszkva erőteljesebben sújtson le egy esetleges Oroszországot érő támadás esetén. Az időzítés az ezer napja tartó orosz–ukrán háború fejleményeinek ismeretében nem meglepő.
A nyugati rakéták Ukrajna általi bevetése Oroszország ellen nukleáris választ válthat ki az elfogadott orosz doktrína szerint
– kommentálta a hírt Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője – írta a Bloomberg a TASZSZ értesülése alapján.
Az elfogadott doktrínában tisztázták az atomcsapás koncepcionális alapjait. Ennek értelmében Oroszország fenntartja magának a jogot, hogy az ellene vagy szövetségesei ellen irányuló nukleáris vagy más típusú tömegpusztító fegyverek bevetésére válaszul alkalmazza. A mostani módosítás az előző, 2020-ban elfogadott hasonló, de kevésbé szigorú doktrínát érvénytelennek nyilvánította. A rendelet az aláírás napjától, vagyis november 19-től lép hatályba.
Putyin még szeptember végén beszélt arról, hogy a nukleáris elrettentés terén az állami politika alapvetéseit a modern kor realitásaihoz kell igazítani. Az orosz elnök akkor azt mondta, hogy a védelmi minisztérium, a külügyminisztérium és a Biztonsági Tanács elemzése után számos változtatást javasolt Oroszország nukleáris fegyverek használatára vonatkozó feltételeinek egyértelműsítésével kapcsolatban.
Peszkov elmondta, hogy Oroszország nem tervez konfliktusokat kirobbantani, de nukleáris doktrína frissítése jelzésértékű lépés a barátságtalan országok felé is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.