A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) nyolcdik alkalommal hívta életre az adózás legnagyobb szakmai fórumát, a Nemzeti adókonzultációt november 19-én, kedden. A szakmai napon a több mint kétszáz érdeklődőt számos aktuális témában vezették körbe. Az adókonzultációt Varga Mihály pénzügyminiszter nyitotta meg.
„A magyar uniós elnökség legfontosabb kérdésköre a versenyképesség, annak fenntartása, megyőződésünk, hogy Európa akkor tud hosszú távon jól működni és jólétet garantálni, ha versenyképes marad a kontinensek között. A jó hír, hogy Magyarország adórendszere ma a hetedik legversenyképesebb a kontinensen” – hivatkozott nyitóbeszédében Varga Mihály pénzügyminiszter a Tax Foundation adó-versenyképességi rangsorának néhány hete publikált adataira.
A magyar adórendszer jó irányban halad, és ez része a versenyképességnek, hiszen egy befektetés, beruházás előtt, az üzleti környezet feltérképezésekor igenis számít az, hogy az adórendszer milyen struktúrájú, milyen szintű
– mutatott rá a pénzügyminiszter.
A pandémia előtti éveket a magyar gazdaság legintenzívebb, legimpresszívebb és legsikeresebb időszakának nevezte, amihez képest – ahogy fogalmazott – az utóbbi időszak nem volt túl látványos. Ennek ellenére a 2010 óta végbement dinamikus növekedés, amelynek hatására háromszorosára nőtt a magyar bruttó hazai termék, ami reálértéken is bő 40 százalékos növekedés, nem tudott volna megvalósulni, ha az adóhatósággal ez a szakmai együttműködés nem alakul ki. A NAV-nak ebben kulcsszerepe van – hangsúlyozta, hozzátéve: ezt a jövőben is folytatni kívánják.
A pénzügyminiszter visszatekintett az adórendszer elmúlt évekbeli átalakítására, amely – mint mondta – adócsökkentést, a beszedett adók hatékonyabb felhasználását hozta, összehasonlítva a 2010-es adórendszerrel, amikor olyan, progresszív adórendszer működött, amelyik 30 százalék feletti mértékben vont el a jövedelmekből adót.
„A 2010-ben meghirdetett adócsökkentés politikájának eredményeként jelentősen mérsékeltük a GDP-arányos adóelvonás mértékét” – emlékeztetett Varga Mihály.
Mint mondta: míg 2009-ben 40 százalék körül alakult az adóelvonás mértéke, mára ezt 35 százalék alá csökkentették, ami az EU-n belüli harmadik legjobb eredmény.
„A 2010-es évek gazdasági sikereihez hozzátartozik, hogy jelentősen csökkentettük az adónemek számát is” – hívta fel a figyelmet a miniszter. A tárcavezető ismertette: Magyarország 2010 után az unión belüli egyik legnagyobb gazdaságfehérítését hajtotta végre. Az áfarést 4,4 százalékra javították, ami a 2010-es értékhez képest 18 százalékpontos csökkenés – mondta.
Varga Mihály rámutatott: a 2010-es évek során a munkát terhelő adókat megfelezték, így az adórendszer a munkát már nem bünteti, hanem jutalmazza. A pénzügyminiszter tájékoztatott: egy átlagos jövedelmű, egyedülálló kereső esetében az adóéket 53 százalékról 41 százalékra csökkentették, ami a legnagyobb csökkenés az unión belül.
Beszélt az online adózás bevezetéséről, az e-áfa-rendszer kialakításáról, a digitalizációról és a mesterséges intelligencia használatáról. Varga Mihály jelezte: a legmodernebb megoldásokat, technológiát a jövőben is alkalmazni fogják, ami újabb lendületet adhatnak az adóhatóság munkájának.
Magyarország a jövő évben is folytatja az adókönnyítéseket, amelynek két fontos területe a családi adókedvezmények és a lakásépítések és lakhatási támogatások – jelentette ki Varga Mihály. Az új gazdaságpolitika költségvetése biztosítja, hogy két lépésben megduplázzák a családi adókedvezményeket, és további 2 évvel meghosszabbítsák a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát is – szögezte le Varga Mihály.
Mint mondta: míg 2010-ben 64 adónemmel működött a magyar adórendszer, addig jövőre az adónemek számát 54-re csökkentik. A tárcavezető folytatta: az átlagos csökkenés ennél is nagyobb mértékű, 53,6 százalékról 2023-ig 36,8 százalékra mérsékelték az adóéket.
A cégeket érintően Magyarország büszkélkedhet az Európai Unióban a legalacsonyabb, 9 százalékos társaságiadó-kulccsal – tette hozzá a tárcavezető. A tárcavezető kiemelte: a kormány kivezeti a légitársaságok különadóját, illetve megszünteti a gyógyszergyártói és távközlési különadót az idei év végével.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.