Az európai vezetőknek készen kell állniuk arra, hogy katonai erőket küldjenek Ukrajnába, hogy ezzel is támogassák azt a békemegállapodást, amelyet az újonnan megválasztott amerikai elnök, Donald Trump közreműködésével köthetnek a felek – jelentette ki Margus Tsahkna észt külügyminiszter.
A tárcavezető a Financial Timesnak adott interjújában elmondta, hogy Ukrajna számára a legjobb biztonsági opció a NATO-tagság, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán elnök régóta szeretne elérni. Úgy véli, hogy ha az Egyesült Államok ellenzi Kijev csatlakozását a katonai szövetséghez, akkor Európának a kedden pont 1000 napja tartó orosz–ukrán háború befejezése után csapatok telepítésével kell megakadályoznia Oroszország esetleges újabb agresszióját – írta az Unian ukrán hírügynökség.
„A valódi biztonsági garanciák fognak csak igazságos békét eredményezni. És csak ebben az esetben beszélhetünk a NATO-tagságról. Az Egyesült Államok nélkül azonban ez lehetetlen” – hangsúlyozta Tsahkna.
Donald Trump a háború gyors befejezését ígérte, ezzel többekben is aggodalmat keltett az esetleges tisztességtelen megállapodásokkal kapcsolatban, amelyek mögött az amerikai katonai támogatás csökkentésével való fenyegetés áll. Az észt külügyminiszter elmondta, hogy Trump választási győzelme felerősítette a vitát a szövetségesek között Ukrajna támogatásáról, tekintettel a közelmúltbeli veszteségekre a fronton, és tárgyalásra ösztönözte Moszkvát is.
Hozzátette, hogy Európának amerikai támogatás nélkül nagyon nehéz lenne megfelelő biztonsági garanciákat nyújtani Ukrajnának, tekintettel az orosz csapatokkal való esetleges konfliktusokra.
Észtország a háború kitörése óta aktív támogatója volt Ukrajnának, és egyes szövetségesek félelmei ellenére támogatta a fegyverek szállítását is. Tallinn attól tart, hogy Oroszország győzelme esetén a balti államokat fenyegetné a Kreml újabb agressziója.
Tsahkna arról is beszélt, hogy Európa nem rendelkezik elegendő fegyverkészlettel, emiatt meg kellene erősítenie a védelmi iparát. Észtország ezt már megtette, és a többi európai országnak is meg kell tennie. Hozzátette, hogy jelenleg Ukrajna a NATO első védelmi vonala, és ekként kell tekinteni rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.