BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kihűlt a kemence: a teljes leállás küszöbén az orosházi síküveggyár

Egyre nagyobb az esély arra, hogy teljesen megszűnik a termelés a most is takaréklángon működő, amerikai tulajdonban álló orosházi síküveggyárban. A gyár lelkét jelentő kemence lehűtéséről több mint két éve határoztak, és azóta sem fűtötték fel.

Bár nem erősítette meg, de nem is cáfolta az orosházi síküveggyár tulajdonosa az értesülést, amely szerint jövőre teljesen leáll a termelés a Guardian Orosháza Kft.-nél. A cég gondjairól a Magyar Narancs írt, megelőlegezve, hogy az orosházi üzemben hamarosan megkezdik a gyártósorok leszerelését, és jövő tavasszal a még megmaradt gyártás is megszűnik. Sőt, már az alkalmazottakkal is közölték, hogy munkahelyük a jövő év márciusában és áprilisában megszűnik.

orosházi síküveggyár
Amikor még nagy volt a lelkesedés: az orosházi síküveggyár 1974-ben / Fotó: Fortepan / Bojár Sándor

Az üveggyár vesszőfutása nem előzmény nélküli. A társaság a 2022-es és a 2023-as beszámolójában is írt arról, hogy „2022 augusztusában a keresleti oldalon tapasztalt visszaesés és az energiaárak drasztikus növekedése miatt a regionális vezetés úgy döntött, hogy lehűti az orosházi kemencét a feldolgozósorok üzemeltetésének fenntartása mellett”. Mindezt pedig azzal összefüggésben közölték, hogy a cég a tárgyév végén a készletek között a befejezetlen termelés soron nem mutat ki értéket. A késztermékek értéke csaknem 2,5 milliárd forinttal csökkent, ami összhangban van a vevői igények visszaszorulásával – áll a 2023-as évről szóló beszámolóban.

Két éve hideg a kemence

A kemence lehűtése – tekintve, hogy 1600 fokos hőmérsékleten működik – nagy döntés, ami után még arról beszélt a cég vezetése, hogy amint a körülmények lehetővé teszik – vagyis csökkennek a földgázárak, illetve nő a kereslet – újra felfűtik a kemencét, és elindulhat a gyártás.

Bár az energiaárak visszaálltak régi szintjükre, és a piac is éledezni kezdett, a kemencék újraindítása mégis lekerült a napirendről.

Iparági szakértők már az elhangzásakor kételkedtek az ígéretek megalapozottságában, mondván, hogy a Guardian nem jelezte gondjait a kormánynak, és nem kért segítséget az újrainduláshoz. Holott a gyármentő program energetikai korszerűsítésre fordítható, 45 százalékos intenzitású támogatása erre alkalmas lehetett volna. Egyéb információk pedig arról szóltak, hogy a Guardian más európai – német és lengyel – gyáraiba csoportosítják át a termelést. Szóba került az üzem eladása is, de a jelek szerint ezek a tárgyalások kudarcba fulladtak. A még működő üvegbevonó és laminálósorok pedig leszerelésük után az amerikai Guardian csoport más országokban lévő gyáraiba kerülhetnek.

Fokozatos leépülés

Ilyen körülmények között a cég árbevétele és eredményessége is drámaian romlott, a 2020-ban még 2,7 milliárd forintos nyereség a következő évben 509 millió forintra olvadt, majd 2022-ben 2, tavaly pedig 5,8 milliárd forintos veszteségbe fordult. Az árbevételadatokon szintén jól nyomon követhető a cég hanyatlása. Ahogyan a dolgozói létszámon is, az elbocsátások következtében ugyanis a 2022-es, 284 fős átlagos létszám a következő évre gyakorlatilag megfeleződött, 144-re, és azóta is legalább kéttucatnyival csökkent.

 

Az orosházi üveggyártás története több mint hatvanéves: 1963 novemberében indult az öblösüveggyártás, majd miután az élelmiszeripari igényeket kielégítő üvegek gyártása mellett az építőipar és járműipar ellátására is szükség volt, beindult a síküveggyártás is. Az orosházi iparági hagyományokra alapozva külföldi cégek is megjelentek: 1991 februárjában a Hunguard Float Magyar-Amerikai Kft. avatott új gyárat, zöldmezős beruházásként másfél év alatt 120 millió dolláros befektetésből készült el az induláskor 80 százalékban amerikai tulajdonú cég üzeme. Az üzem indulásakor az itt előállított üveg 80 százalékát exportálták, és ez az arány később sem változott jelentősen, sőt,

a hazai piac csak még jobban visszaszorult, hiszen tavaly a belföldi értékesítés csupán 7,57 százalékát tette ki az összesnek. 

Az akkor már az anyacég luxemburgi leányvállalatának tulajdonába tartozó, orosházi Guardian 2016-ban kezdett nagyszabású fejlesztésbe, és három évvel később új gyártósort állított üzembe. A Beol akkori beszámolója szerint a 2021-es termelési év egy nagyberuházással kezdődött, tavasszal a 2004 óta működő kemence felújítását befejezték, és – a mostanival ellentétben – újraindult a termelés.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.