Ám szemben a mostani IMF-látogatással, amelynek témája technikai segítségnyújtás az önkormányzati reformhoz, a következő hónapban az egész magyar gazdaságpolitikát vizsgálja át a washingtoni székhelyű nemzetközi szervezet küldöttsége. Esedékes az úgynevezett IV. cikkely szerinti konzultáció, amelynek keretében átvilágítják a gazdaságot, prognózist adnak a várható irányról, illetve elképzelhető kockázatokról.
Tárgyalásokat folytatnak nem csak a regnáló kormány, illetve az állami szervezet képviselőivel, hanem a monetáris politika irányítóival, az ellenzéki pártokkal, elemzőkkel is. Az időzítése nem véletlen: a kormány jövő évi gazdaságpolitikai céljai már törvénytervezetek szintjén is láthatók. Legutóbb magyar IV. cikkely szerinti konzultációt 2008. szeptember 17-én tárgyalt a Valutaalap irányító testülete.
A IV. cikkely szerinti konzultációnak ugyan közvetlen hatása nincs, ám tétje annál nagyobb. Ugyanis a befektetők, a nemzetközi pénzpiacok, üzleti körök számára fontos, hogy milyen bizonyítványt állít ki a valutaalap. Éppen úgy, mint ahogy azt is árgus szemekkel figyelik, hogy milyen véleményt formál majd meg a három nagy nemzetközi hitelminősítő, amelynek szakértőit szintén Budapestre várják a közeljövőben. A magyar szuverén államadósság besorolása a Fitch-nél, a Moody''s-nál és a Standard & Poors''-nál is éppen, hogy felette van a bóvlinak, ráadásul utóbbi kettőnél a leminősítést valószinűsítő negatív kilátással.
A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.