Az egymást követő második hónapban csökkentette az irányadó kamatot az MNB. A 25 bázispontos kamatvágással 6,5 százalékra csökkent az irányadó ráta. Az elemzők egy részét meglepte a mai döntés, míg többen számítottak a mai kamatvágásra, a forintárfolyam nem reagált túl erősen az MNB lépésére.
A Monetáris Tanács áttekintette az inflációs előrejelzést, eszerint a fogyasztói árindex 2012-ben 5,8 százalék körül alakul, fél százalékkal magasabban a jegybank korábbi várakozásánál, 2013-ban az infláció 5 százalékot tesz ki, másfél százalékkal magasabb lesz tehát, mint amit a Tanács három hónappal ezelőtt várt. A pénzromlást többek között az élelmiszer- energiaárak és a fajlagos munkaerőköltségek növekedése tartja magas szinten. Az MNB megállapította, hogy a gyenge reálgazdasági teljesítmény mögött jelentős mértékben strukturális okok állnak.
A GDP idén 1,4 százalékkal csökken, jövőre 0,7 százalékkal nő, tartósan 10 százalék feletti munkanélküliséggel. Idén 1 százalékos, jövőre 0,8 százalékos fogyasztáscsökkenést vár a jegybank. A hazai növekedés egyetlen forrása 2013-ig az export, a gazdaság termelési potenciálja erősen sérülhetett, ezért a belföldi kereslet dezinfláló hatása kevésbé erős, mint várták.
A hazai kockázati felárak csökkenését a nemzetközi fejlemények idézték elő, ugyanakkor az országspecifikus tényezők romlottak.
A fentiek ellenére döntött az MNB Monetáris Tanácsa a kamatcsökkentés miatt, feltételezve, hogy az európai válságkezelő lépések érdemben segítik a hazai eszközöket is. További kamatcsökkentésre akkor kerülhet sor, ha a középtávú inflációs kockázatok mérsékeltek maradnak és a nemzetközi folyamatok is kedvezőek.
A jegybank szakértői tartós kamatcsökkentés mellett is csak 2014 második felére számítanak az inflációs cél teljesítésére, míg a kockázati pálya is tartós kamattartás feltételez. Arra a kérdésre, létezik-e nézetkülönbség a Monetáris Tanács többsége és az MNB szakértői között, Simor András annyit mondott: ezeket a szcenáriókat is figyelembe vette a Tanács.
Arra a kérdésre, a hazai jegybank feladta-e ezzel a döntéssel az inflációs célkövetést, az elnök nemmel válaszolt, hozzátéve, hogy nem tiszte a véleményét ismertetni. Azzal kapcsolatban, hogy a kamatcsökkentési kurzus ütközhet-e az EU/IMF követelményekkel, Simor András elmondta: az EU/IMF által itthagyott levél kitér a kamatokra, de - mint mondta - nem akar intim pistáskodni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.