Az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) pénteken közölt adatai szerint az euróövezetben 1,5 százalékkal, az EU-ban pedig 1,7 százalékkal nőtt az óránkénti munkaerőköltség január-márciusban negyedéves összehasonlításban, ugyanannyival, mint tavaly október-decemberben.
A munkaerőköltség két fő alkotóeleme közül a bérek és keresetek a 19 tagú euróövezetben 1,4 százalékkal, a 28 országot számláló unióban pedig 1,6 százalékkal emelkedtek. A másik összetevő, a béren kívüli juttatások 1,6 százalékkal, illetve 1,8 százalékkal kúsztak feljebb az idei első negyedévben.
A tavalyi negyedik negyedévben az euróövezetben a bérek és keresetek 1,6 százalékkal, a béren kívüli juttatások pedig 1,4 százalékkal nőttek, míg az EU-ban 1,8 százalékos, illetve 1,5 százalékos emelkedést mértek.
Ágazati bontás szerint az euróövezeti iparban 1,3 százalékkal, az építőiparban 1,9 százalékkal, a szolgáltatási szektorban pedig 1,3 százalékkal nőtt az óránkénti munkaerőköltség. Az Európai Unióban az iparban 1,5 százalékos, az építőiparban 1,8 százalékos, a szolgáltatási ágazatban pedig 1,6 százalékos volt a növekedés.
Éves összehasonlításban Romániában emelkedett legnagyobb mértékben, 17,2 százalékkal az óránkénti munkaerőköltség, a második helyezett Magyarországon 11,7 százalékkal, majd Bulgária következik 10,1 százalékkal, Litvánia 9,9 százalékkal és Lettország 9,1 százalékkal. Csökkenést mértek Finnországban (2,7 százalék), valamint Luxembourgban és Hollandiában (0,1-0,1 százalék).
Az uniós átlag alatti mértékben emelkedett a munkaerőköltség Franciaországban, Írországban, Olaszországban, Belgiumban, Cipruson és Spanyolországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.