A kormány két stratégia célt tűzött ki maga elé korábban – magyar tulajdon, itthon szülessenek meg a fontos döntések. De az állam hosszas időn keresztül nem akar tulajdonos lenni.
Júniusban két fordulós nyilvános pályázatot írtak ki a Gránit Bankra. Az első körben több indikatív – nem kötelező érvényű – ajánlatot is benyújtottak, összesen egy kötelező érvényű ajánlat volt. A szerződést a Hegedűs Éva tulajdonában lévő EPM Kft. nevű céggel kötötte meg pénteken a nemzetgazdasági miniszter. Az EPM eddig is a bank második legnagyobb részvényese volt, Hegedűs Éva cége 24,7 százalékkal bírt bankjában. A mostani részvénycsomaggal 61,2 százalékos főrészvényes lett.
A Gránit stratégiája támogatta a magyar állam stratégiai céljait, komoly mértékben növelte részesedését a kis- és középvállalati piacon és nagyban hozzájárult a hazai bankszektor digitalizációjához. A magyar állam 2013 nyarán 2,6 milliárd forintos tőkeemeléssel lett kisebbségi tulajdonos, ezt 2015. decemberében újabb, 1,7 milliárdos tőkeemelés követte. Az állam tehát összesen 4,3 milliárd forinttal szállt be a bankba.
A vételi ajánlat ehhez képest 4,5 milliárd forint volt, azaz az állam jól bánt az adófizetői pénzekkel
– hangsúlyozta a miniszter. Varga Mihály tájékoztatása szerint a bank 9 részvényese elfogadta az ajánlatot, az MNB 60 napon belül dönt arról, hogy jóváhagyja-e a tranzakciót.
Kérdésre válaszolva a miniszter elmondta, a Budapest Bank értékesítésének előkészítése zajlik, háttérszámítások zajlanak. Pontos időpont még nincs és a menetrend sem ismert, mint ahogy az értékesítés pontos módjáról is csak később adnak tájékoztatást. Ugyanakkor Varga Mihály arról beszélt, hogy a tranzakciónak 2018-ban le kell zajlania.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.