A kínai kormány GDP-növekedési célja megegyezik a tavalyival, annak ellenére, hogy a gazdaság 2017-ben a tervezettet meghaladó mértékben, 6,9 százalékkal bővült, és elérte a 82,7 ezermilliárd jüant (12,84 ezermilliárd dollár). A parlament hétfőn kezdődött szokásos évi ülése elé beterjesztett jelentés szerint a tavalyi utolsó két negyedévben a GDP 6,8 százalékkal nőtt.
Az államháztartási hiány a tervek szerint először csökken majd 2012 óta, a GDP 2,6 százaléka lesz a tavalyi 3 százalékos deficit után, ami a Reuters szerint arra utal, hogy Peking jobban ügyel a kiadásokra, nem lép azonban olyan erősen a fékre, hogy veszélyeztesse a növekedést. A GDP-arányos csökkenés ellenére a dokumentum szerint a deficit összege abszolút értékben változatlanul 2,38 ezermilliárd jüan (375,9 milliárd dollár) marad. A bevételek várhatóan a tavalyi 7,4 százalék helyett 6,1 százalékkal emelkednek majd az idén, míg a kiadások 7,6 százalékkal nőnek a tavalyi 7,7 helyett.
A kormány arra is ígéretet tett, hogy semleges monetáris politikát folytat, stabilan tartja a jüant a dollárhoz képest. Tavaly a jüan közel 6,28 százalékkal erősödött a dollárral szemben, egy évvel korábban viszont még 6,7 százalékkal gyengült. A hazai beruházások nagyságát 537,6 milliárd jüanra (84,7 milliárd dollár) tervezik növelni, ami 30 milliárd jüanos növekedést 2017-hez képest. A fő hangsúlyt a mezőgazdaság korszerűsítésére, a vidék felzárkóztatására, a környezetvédelemre és általában a lakosság életszínvonalának növelésére helyezik.
A tervek szerint idén több mint 11 millió új városi munkahelyet hoznak létre, a városi munkanélküliségi rátát 5,5, a regisztrált városi munkanélküliek arányát pedig 4,5 százalékon akarják tartani az Új-Kína hírügynökség jelentése szerint. A kormány azzal számol, hogy az idei infláció mintegy 3 százalék körüli lesz, vagyis nagyjából megegyezik a tavalyival. A védelmi kiadásokat a tavalyi 7 százalék után az idén 8,1 százalékkal 173 milliárd dollárra növelik.
A legnagyobb bizonytalanságot Kína számára az idén az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi konfliktus okozza. A jelentésben Li Ko-csiang kormányfő ismét megerősítette, hogy Kína ellenzi a protekcionizmust, támogatja a kereskedelmi viták tárgyalásokon keresztül való rendezését, de határozottan megvédi törvényes jogait és érdekeit. Elemzők szerint Peking is válaszlépésekkel reagál majd a Donald Trump amerikai elnök által ígért, magas acél- és alumíniumimport-vámokra.
Lassult a szolgáltatóipar növekedése februárban
Lassult, de változatlanul erőteljes a kínai szolgáltatóipar teljesítményének növekedési üteme. A több mint hétéves csúcsot jelentő 54,7 pontról februárban 54,2 pontra csökkent az ágazat beszerzésimenedzser-indexe (BMI) – jelentette be hétfőn a Cajhszin gazdasági kutatóintézet. A szolgáltatóipari és a korábban közölt feldolgozóipari adatok egyesítésével képzett, összetett BMI februárra 53,3 pontra gyengült a januári 53,7-ről. A februári eredményre a szezonális kiigazítás ellenére valószínűleg negatív hatással volt az egyhetes holdújév, amikor sok kínai üzlet bezár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.