BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hat év után csökkentik a hiánycélt

Kína 6,5 százalék körüli gazdasági növekedést tervez az idei évre, és folytatja a pénzügyi rendszert fenyegető kockázatok csökkentését – ez szerepel a parlament elé terjesztett kormányzati jelentésben.

A kínai kormány GDP-növekedési célja megegyezik a tavalyival, annak ellenére, hogy a gazdaság 2017-ben a tervezettet meghaladó mértékben, 6,9 százalékkal bővült, és elérte a 82,7 ezermilliárd jüant (12,84 ezermilliárd dollár). A parlament hétfőn kezdődött szokásos évi ülése elé beterjesztett jelentés szerint a tavalyi utolsó két negyedévben a GDP 6,8 százalékkal nőtt.

Hszi Csin-ping elnök a mezőgazdaságot és a vidékfejlesztést is kiemelten kezeli
Forrás: AFP/Xinhua/Xie Huanchi

Az államháztartási hiány a tervek szerint először csökken majd 2012 óta, a GDP 2,6 százaléka lesz a tavalyi 3 százalékos deficit után, ami a Reuters szerint arra utal, hogy Peking jobban ügyel a kiadásokra, nem lép azonban olyan erősen a fékre, hogy veszélyeztesse a növekedést. A GDP-arányos csökkenés ellenére a dokumentum szerint a deficit összege abszolút értékben változatlanul 2,38 ezermilliárd jüan (375,9 milliárd dollár) marad. A bevételek várhatóan a tavalyi 7,4 százalék helyett 6,1 százalékkal emelkednek majd az idén, míg a kiadások 7,6 százalékkal nőnek a tavalyi 7,7 helyett.

A kormány arra is ígéretet tett, hogy semleges monetáris politikát folytat, stabilan tartja a jüant a dollárhoz képest. Tavaly a jüan közel 6,28 százalékkal erősödött a dollárral szemben, egy évvel korábban viszont még 6,7 százalékkal gyengült. A hazai beruházások nagyságát 537,6 milliárd jüanra (84,7 milliárd dollár) tervezik növelni, ami 30 milliárd jüanos növekedést 2017-hez képest. A fő hangsúlyt a mezőgazdaság korszerűsítésére, a vidék felzárkóztatására, a környezetvédelemre és általában a lakosság életszínvonalának növelésére helyezik.

A tervek szerint idén több mint 11 millió új városi munkahelyet hoznak létre, a városi munkanélküliségi rátát 5,5, a regisztrált városi munkanélküliek arányát pedig 4,5 százalékon akarják tartani az Új-Kína hírügynökség jelentése szerint. A kormány azzal számol, hogy az idei infláció mintegy 3 százalék körüli lesz, vagyis nagyjából megegyezik a tavalyival. A védelmi kiadásokat a tavalyi 7 százalék után az idén 8,1 százalékkal 173 milliárd dollárra növelik.

A legnagyobb bizonytalanságot Kína számára az idén az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi konfliktus okozza. A jelentésben Li Ko-csiang kormányfő ismét megerősítette, hogy Kína ellenzi a protekcionizmust, támogatja a kereskedelmi viták tárgyalásokon keresztül való rendezését, de határozottan megvédi törvényes jogait és érdekeit. Elemzők szerint Peking is válaszlépésekkel reagál majd a Donald Trump amerikai elnök által ígért, magas acél- és alumíniumimport-vámokra.

Lassult a szolgáltatóipar növekedése februárban

Lassult, de változatlanul erőteljes a kínai szolgáltatóipar teljesítményének növekedési üteme. A több mint hétéves csúcsot jelentő 54,7 pontról februárban 54,2 pontra csökkent az ágazat beszerzésimenedzser-indexe (BMI) – jelentette be hétfőn a Cajhszin gazdasági kutatóintézet. A szolgáltatóipari és a korábban közölt feldolgozóipari adatok egyesítésével képzett, összetett BMI februárra 53,3 pontra gyengült a januári 53,7-ről. A februári eredményre a szezonális kiigazítás ellenére valószínűleg negatív hatással volt az egyhetes holdújév, amikor sok kínai üzlet bezár.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.