A kormány bevezette a rendkívüli öntözési célú vízhasználatot a mezőgazdasági termelők számára. Az erről szóló, április 30-i kormányrendelet szerint a tartósan vízhiányos időszakban – ami a belügyminiszter határozata szerint április 1-jétől fennáll Magyarországon – közvetlenül felszíni vízből, ideiglenes szivattyúállással, vízjogi engedély nélkül is vételezhető víz öntözésre. Ez legfeljebb egy hónapig tarthat, ezalatt 120 milliméternyi, vagyis hektáronként 1200 köbméter víz juttatható ki, maximum százhektárnyi területre. A rendkívüli öntözést azonban be kell jelenteni a vízügyi hatóságnál. Egy hónapon túli öntözéshez egynyári öntözési engedélyt vagy vízjogi öntözési engedélyt kell kérni.
A kormány lépését az indokolja, hogy a már az év elején jelentkező csapadékhiány visszavetette egyes növényi kultúrák fejlődését, a várható terméskiesés pedig nagy károkat okoz. Az aszály elleni öntözés idején sem vízkészletjárulékot, sem vízszolgáltatási díjat nem kell fizetni, a rendkívüli öntözési célú vízhasználat bejelentéséhez pedig nem kell szakhatósági állásfoglalást csatolni – emlékeztetett a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
A kamara összefoglalója szerint már eddig is fontos lépések történtek az öntözésfejlesztés érdekében. A gazdálkodók az eddigi öt év helyett már húsz évre is kaphatnak vízjogi üzemeltetési engedélyt, az engedélyeztetés pedig könnyebbé vált.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.