További reformok hiányában a következő öt évben várhatóan átlagosan 3 százalékos lesz az éves növekedés az IMF szerint. Tavaly majdnem 5 százalékkal bővült Montenegró gazdasága.
A Nemzetközi Valutaalap ugyanakkor arra is figyelmeztette Podgoricát, hogy csökkentenie kell a magas, a bruttó hazai termék 79 százalékát kitevő államadósságot. Pozitívan értékelték ugyanakkor, hogy a költségvetés hiánya három évvel ezelőtt még a GDP egy százalékát tette ki, 2018-ban már 2 százalékos GDP-arányos többlettel lehetett számolni.
A montenegrói kormány adóemeléssel, bizonyos szociális támogatások megvonásával és bérstoppal igyekezett csökkenteni a kiadásokat, ugyanis minden eszközt a kínai hitelből épülő, Szerbiát a bari kikötővel összekötő, 165 kilométeres autópálya első szakaszának építésére igyekezett fordítani. Az IMF szerint lassítani kellene az építkezés ütemén, ugyanis a hatalmas költségek további ütéseket mérhetnek az amúgy is gyenge lábakon álló montenegrói gazdaságra.
Dusko Markovic miniszterelnök és Srikant Seshadri, az IMF montenegrói küldöttségének a vezetője pénteken egyetértett abban, hogy a kormány utóbbi két évben alkalmazott pénzügyi stratégiája sikeresnek mondható.
Az IMF küldöttsége közölte, a következő időszakban kiemelt figyelmet fordít majd a montenegrói kormány nyugdíjreformra és a közszférában dolgozók számának csökkentésére tett intézkedéseire, valamint arra, hogyan hangolja össze Montenegró az adózási rendszerét az európai uniós standardokkal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.