A kormány rendelkezzen a vásárlók által a veszélyhelyzetben nem látogatható kereskedelmi egységek bezárásáról – ezt szeretné elérni a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség (MNKSZ). A plázákban és a bevásárlóközpontokban országszerte tízezres nagyságrendben üzemelnek olyan kereskedelmi egységek, amelyeket a bérleti szerződések értelmében még ma is nyitva kell tartani.
Ezeknek a kormányzati akciótervekben szereplő passzusok egyelőre nem nyújtanak segítséget
– mondta a Világgazdaságnak Neubauer Katalin, a szervezet főtitkára. Példaként említette, hogy a Herbária, a Heavy Tools és a Budmil boltok már most nagyon nehéz helyzetben vannak, mivel a plázákban lévő „vevőmágnesek”, mint például a Zara, a H&M és a C&A, zárva tartanak. A bérleti díjak többsége ráadásul euróalapú, a forint árfolyamának romlása alapból 10 százalékos díjnövekedést okoz az üzleteknek.
Országosan 123 bevásárlóközpont működik Magyarországon, ezekből 38 Budapesten, 85 vidéken.
Az ezekben lévő üzletek forgalma a koronavírus-járvány miatt nullára csökkent, viszont az üzletházak üzemeltetői a bérleti díjtól és az egyéb költségektől addig nem tekintenek el, amíg a kormány el nem rendeli a március 28-tól nem látogatható kereskedelmi egységek bezárását. Az MNKSZ főtitkára jelezte, hogy a bevásárlóközpontok tevékenységének felfüggesztését több európai országban már alkalmazzák. „A bérbeadók hozzáállása nem egységes. Vannak olyanok, akik hajlandók tárgyalni a bérlőikkel a bérleti díj és a közös költség fizetési ütemezéséről, de nem ez a jellemző.”
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.