Magyarországon fél százalékponttal csökkent az adók bruttó hazai termékben (GDP) mért aránya, ezzel az Európai Unióban a hetedik legnagyobb csökkenést produkálva. A 2018-as 37 százalékot követően a tavalyi évben már 36,5 százalékra csökkent, amivel az unió középmezőnyébe került – mutat rá az Eurostat friss felmérése.
Hazánk ezzel 2019-ben Portugália(36,8 százalék) és a Csehország (36,1 százalék) között helyezkedett el,
az Európai Unió tagállamainak 41,1 százalékos átlagához képest pedig több mint 4,5 százalékponttal volt kevesebb a GDP arányos adóterhelés.
Ugyanakkor a visegrádi országok közül ha csak 0,4-0,9 százalékponttal is, de Magyarországon voltak ennek az aránynak a tekintetében a legmagasabbak az adóterhek.
A magyar adók ezzel számottevően elmaradnak az unió éllovasainak számító Franciaországtól (47,4 százalék), Dániától (46,9 százalék) és Belgiumtól (45,9 százalék).
Ezzel szemben a vizsgált időszak alatt a legalacsonyabb bruttó hazai termék arányos adóterhelést Írországban (22,7 százalék) mérték, sorban utánuk következik Románia (26,8 százalék) és Bulgária (30,3 százalék).
A megelőző időszakhoz képest Magyarországon fél százalékponttal csökkent a GDP-ben mért adóteher,
ezzel a hetedik legnagyobb mértékben nálunk csökkent az unióban.
Ez a mutató jellemzői alapján a növekvő bruttó hazai terméknek és a csökkenő adóterheknek lehet köszönhető.
A legnagyobb adócsökkentő ebből a szempontból Belgium (1,2 százalékpont), majd utána következik Svédország (0,8 százalékpont) és Görögország (0,6 százalékpont).
Ezzel szemben Cipruson (2,1 százalékpont) még növekedtek is a GDP arányos adóterhek, de így történt Dánia (1,8 százalékpont) és Olaszország (0,7 százalékpont) illetve több tagállamban is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.