Az uniós diplomácia körmére ég a brit probléma, miután napokra háttérbe szorult, mert más, fajsúlyos kérdésekre kellett választ találniuk az Európai Unió állam- és kormányfőinek a múlt heti találkozójukon.
Ha a kereskedelmi tárgyalások Londonnal nem vezetnek sikerre, január 1-jétől szabályozatlanná válnak a kapcsolatok, kaotikus viszonyok alakulnak ki a határokon, és jelentős gazdasági károk várhatók.
Folyik a készülődés a kudarcra. A brit királyi flotta négy hajót készít fel, hogy elfogja a felségvizekre illegálisan betévedő uniós halászokat, ha nem születik egyezség, Brüsszel pedig jegyzékben figyelmeztette a tagállamokat, hogy ne kössenek külön megállapodásokat a gazdasági kapcsolatokról Boris Johnsonékkal. A sokadik határidő tegnap járt le, de a brit miniszterelnök és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a tárgyalások folytatásáról egyezett meg.
Ezt megelőzően pénteken tovább szánkázott lefelé a font, és egy hónapos mélypontot ért el a dollár ellenében. Még a csúcs előtt Boris Johnson és Ursula von der Leyen vasárnapra halasztotta a kereskedelmi tárgyalások befejezésének határidejét.
Pénteken még mindketten azt mondták: valószínűbb, hogy nem lesz megállapodás, tegnap azonban, miután előrehaladás mutatkozott, az egyeztetések folytatásáról döntöttek.
A halászati jogokról is tovább folyik a vita, de a sorsdöntő kérdés az, hogyan biztosítsák az egyenlő versenyfeltételeket a jövőben a brit és az uniós vállalkozásoknak, és milyen módon rendezzék a vitákat. Brüsszel ragaszkodik egy olyan mechanizmushoz, amelyben a brit jogszabályokat a jövőbeli európai uniós változásokhoz igazítanák, de egyelőre nem sikerült olyan megoldást találni, amelyre a britek azt mondanák: nem csorbítaná a szuverenitásukat, amelynek visszanyerése az EU-ból való kilépésük célja volt.
A négy és fél éve folyó tárgyalások felborításának ódiumát nem szívesen vállalná fel egyik fél sem, ugyanakkor Johnson csak annyi engedményt tehet, amennyivel nem veszíti el a hazai támogatottságát.
Miután az EU-csúcs csütörtökön megoldotta a legfájóbb belső konfliktust, elhárítva az 1800 milliárd eurós költségvetés és kilábalási csomag ellen emelt magyar–lengyel vétót, az Európai Tanács még hajnalig tárgyalt a következő költségvetési ciklus gerincének szánt klímastratégiáról.
Megint Lengyelország volt az egyik főszereplő, és ebben a vitában is kompromisszum született. A tanács elfogadta a javaslatot, hogy az EU 2030-ra ne 40, hanem 55 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es bázishoz képest. A hatalmas mennyiségű szenet elégető lengyelek és mások ellenkezését azzal szerelték le, hogy ezt a célt az unió egészében kell elérni, és nem tagállamonként.
Már könnyed levezetésnek számított az a döntés, hogy a tanács most nem hozott újabb szankciókat, amiért Törökország vitatott ciprusi felségvizeken folytat szénhidrogén-kutatásokat. A török líra mégis 2 százalékot zuhant a dollárral szemben, igaz, egy másik hírre: kiszivárgott, hogy Amerika szankciókat készül kivetni Törökország ellen, amiért NATO-szövetségese orosz légvédelmi rakétarendszert vásárolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.