A beszámoló szerint augusztus első hetében Magyarországon tonnánként átlagosan 67,5 ezer forintos termelői áron forgott az étkezési búza, és 66,9 ezer forintos áron kereskedtek. Az előbbi ára a július közepén mért adathoz hasonlóan 26 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korában, a takarmány minőségű búza árának emelkedési üteme viszont az akkori 24 százalékkal szemben 29 százalékra gyorsult.
Az Agrárminisztérium augusztus eleji tájékoztatása szerint Magyarországon 846 ezer hektárról – 5,9 tonna hektáronkénti rekordhozam mellett – 5 millió tonna búzát takarítottak be a gazdák, a minőséggel kapcsolatos tájékoztatás szerint pedig – az első hírekkel ellentétben – a tárca azt közölte, hogy 2020-hoz képest a takarmánybúza aránya magasabb.
A világpiacról érkező hírek nem jeleznek olyan trendet, amely a búza árának csökkenése felé hajtaná a piacot. Az Egyesült Államok agrárminisztériumának (USDA) augusztusi előrejelzése szerint a világ búzatermése 777 millió tonna lehet a 2021–2022. gazdasági évben, ami csaknem 10 millió tonnával maradhat el az előre jelzett felhasználástól, így a világ búzakészletei 3 százalékkal, 279 millió tonnára apadhatnak a szezon végére.
Az Európai Unióban a megszokottnál később kezdődött a búza betakarítása, augusztus elején még javában zajlott az aratás, és a termésvárakozást a júliusi jelentés után lefelé, 131,5 millió tonnára módosította a Tallage francia piacelemző cég. Ez a kibocsátás ugyanakkor az egy évvel korábbit 11 százalékkal haladhatja meg.
Az agrártárca felmérte a kukoricatermés-kilátásokat is: tájékoztatásuk szerint 1 millió hektárról 7,5 millió tonna kukorica betakarítására van kilátás. Augusztus első hetében átlagosan 69,9 ezer forint volt a takarmánykukorica tonnánkénti termelői ára, ami az egy évvel korábbi árszintet 49 százalékkal múlta felül.
A kukoricapiacon viszont – a búzáéval ellentétben, és csak szerény mértékben – nőhetnek a készletek, mivel az USDA által 1,186 milliárd tonnára becsült világtermés 4 millió tonnával meghaladja a várható felhasználást. Az össztermés így 6 százalékkal lehet magasabb az egy évvel korábbinál, a készletek pedig 285 millió tonnára bővülhetnek a szezon végére.
Az EU-ban a kukoricatermesztési ciklus első felében kedvező volt az időjárás a növények fejlődéséhez, Franciaországban, Lengyelországban és Németországban elegendő csapadék hullott a növény virágzáskori vízigényének fedezéséhez. Ezzel szemben Magyarországon, Romániában és Bulgáriában július óta jóval szárazabb az időjárás. Összességében az unióban, a jelenlegi várakozások szerint, 9 millió hektáron a tavalyinál 5 százalékkal több, 66,3 millió tonna kukorica teremhet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.