Közös felelősséggel tartozunk a világ minőségének megőrzéséért és javításáért, de eközben a magyar gazdálkodók nap mint nap tapasztalják az éghajlatváltozással járó kihívásokat.
Az uniós „zöld megállapodás” meghirdetésekor Magyarországon mindenki úgy vélte, hogy az előírt mértékű hatóanyag-csökkentéseket lehetetlen végrehajtani – mondta Nagy István agrárminiszter az Axiál Kft. és az Infobex Kft. új, országos lefedettségű műholdas helymeghatározási rendszerének hivatalos elindítása alkalmából szervezett gödöllői eseményen. A miniszter ehhez hozzátette, hogy az unió által meghatározott szinteket a hagyományos módon elképzelhetetlen elérni, viszont új technológiák alkalmazásával már nem utópia mindez. Tehát új technológiák kellenek, amilyen az Axiál Kft. és az Infobex Kft. új rendszere – mondta.
A miniszter szerint a digitális infrastruktúra fejlesztése minden ágazatban elengedhetetlen, de az tény, hogy ma az egyik leginnovatívabb ágazat az agrárium,
itt mennek a leggyorsabban végbe az új fejlesztések, és vezetik be leggyorsabban az új technológiákat.
A precíziós technológiákkal pedig nem csak a hatóanyagok felhasználása, az energia- és a munkaráfordítás csökken, hanem alkalmazásukkal csökkentik a termelés kockázatát is.
Mint mondta, komoly adatvagyon van már a gazdáknál, a cél, hogy ezt hatékonyan tudják használni. Hogy ezeket az új technológiákat, illetve az azok eszközeit meg tudják vásárolni a gazdálkodók, annak érdekében hirdették meg a precíziós gazdálkodás támogatására szóló felhívást, amely szeptember 20-áig még nyitva áll. Eddig 2300 támogatási igény érkezett, 173 milliárd forint értékben – tette hozzá.
Harsányi Zsolt, Axiál Kft. tulajdonos-ügyvezetője elmondta, hogy az elmúlt tíz évben 30 százalékos méretnövekedés volt a géppiacon, az agráreszközök egyre bonyolultabbá váltak, az alkatrészfelhasználás 50 százalékos növekedett. Tapasztalatai szerint a magyarországi telefonhálózat jobban működik, mint Közép-Kelet Európában máshol, ami nagy előny az ilyen technológiák használatakor. A további fejlődésre pedig szerinte az 5G-, illetve a dróntechnológiában is nagy lehetőség van.
A mezőgazdaságban hatalmas változás zajlott és zajlik, mégpedig olyan gyors ütemben, hogy az oktatás sehol a világon nem is képes ezt lekövetni, ezért elengedhetetlen, hogy az oktatásban együttműködjenek a gyakorlati életben dolgozó cégekkel
– mondta előadásában Gyuricza Csaba, A Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem (MATE) rektora. A MATE-n ez gyakorlat, az Axiál pedig stratégiai partnere az egyetemnek, a duális képzés egyik fontos szereplője. A gödöllői központú egyetem digitális mezőgazdasági szakmérnöki képzést is indított, de azon dolgoznak, hogy ne önmagában precíziós mérnökökről beszéljenek, hanem agrármérnökökről, aki a legmodernebb precíziós technológiák ismerői saját szakterületükön.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.