Hatalmas lökést adhat a napelemes piacnak a kormányzati várakozások szerint az összesen több mint kétszázegymilliárd forintos, 100 százalékban államilag támogatott lakossági pályázat. A kiíró négy beadási ütemet tervezett, azokat is több lépcsőben, régiós bontásban. Az RRF-6.2.1 kódszámú konstrukció révén várhatóan csaknem harmincötezer család részesül támogatásban. Önmagában napelemes rendszer létesítésére 2,9 millió forint érhető el, aki viszont emellett hőszivattyú és villamosenergia-tároló beépítését és nyílászárócserét is, tehát komplex fűtéskorszerűsítést tervez, annál 11,3 millió forint a támogatási plafon.
Hétfőn 17 órától immár Budapesten és Pest megyében is elérhető a konstrukció, a nagy érdeklődésre való tekintettel a pályázatok beadási határideje ugyanakkor 20 nappal meghosszabbodik az eredeti menetrendhez képest. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) arról tájékoztatta a VG-t, hogy ezáltal az első szakaszban (Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Vas, Veszprém és Zala megye lakosainak) egészen január 16-ig áll nyitva a pályázati ablak. A második szakasz (Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Somogy és Tolna megye) január 23-ig tart, a harmadik (Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) január 30-ig, a központi régióban pedig február 6-ig tolják ki a határidőt.
Ez a lépés segíti a felkészülésben a lakosságot, de kapkodnia senkinek sem kell, hiszen a támogatás sorsáról az időablakon belül nem a gyorsaság, hanem a pályázat pontszáma alapján döntenek. Alighanem még az ünnepek is dolgosan telnek a kivitelezőcégeknél, hiszen a velük megkötött előszerződés feltétele a kérelem benyújtásának, az ajánlatkéréshez pedig előminősítés szükséges. Már több mint ezerháromszáz regisztrált vállalkozó közül lehet választani. Bár a program a magyar Helyreállítási és Ellenállóképességi Terv keretében valósul meg, annak forrásait a kormány a hazai költségvetés terhére teljes mértékben előfinanszírozza. Az ITM-nél hangsúlyozták:
a kormány célja, hogy hazánk 2050-re klímasemleges országgá váljon, így a Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben foglaltaknak megfelelően jelentősen növeli a napenergia-termelést, és tíz év alatt meghatszorozza a kapacitást.
Azok a háztartások pályázhatnak az ingyenes napelemre, amelyeknél tavaly a kenyérkeresők összevont éves jövedelmének egy főre jutó összege nem haladta meg a 4,85 millió forintot, vagyis a küszöb a havi négyszázezer forintos fizetéshez van igazítva. Fontos szempont, hogy az ingatlannak kizárólag magánszemély tulajdonosai legyenek, a pályázónak pedig nincs lejárt esedékességű, hatvan napot meghaladó adó- vagy egyéb köztartozása.
Mivel a melléképületre vagy földre telepítés nem támogatható, az is lényeges kérdés, hogy az ingatlan főépületének tetejére lehet-e telepíteni napelemes rendszert. A kivitelezőcégek jellemzően csak akkor vállalják a munkát, ha a tetőszerkezet statikailag jó állapotban van, nem szorul felújításra, beleértve a cserép-, zsindely- vagy éppen lemezfedést, hiszen annak járhatónak kell lennie. A villanyszámlán is gyakran áll vagy bukik, hogy pályázhat-e egyáltalán egy család, a fajlagos költségek miatt 4500 kilowattóra felett lehet csak labdába rúgni, ami havi szinten mintegy tizenötezer forintos számlát feltételez.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.