A koronavírus stabil fundamentumok mellett érte a magyar gazdaságot – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évnyitóján a köztestület elnöke. Hozzátette, hogy három szereplős modell állt a korábbi stabil gazdasági rendszer hátterében. Amit a magyar gazdaság elért, ennek a három szereplőnek az együttműködésén alapult – mondta.
A kamara elnöke szerint a kormány cselekvőképes volt a válság alatt, ennek köszönhetően aktív szereplője is volt a gazdasági folyamatoknak. Az élelmiszerárstop és a benzinárstopról úgy vélekedett, hogy átmeneti időszakokban meg lehet lépni. A békát le kell nyelni – fogalmazott az élelmiszer stopról, bár azt is hozzátette, hogy ennek senki nem örül.
A gazdasági újraindítási akcióterv szerinte sikeres volt, amihez a kamara javaslatai is kellettek. Ilyen volt a munkahelyteremtő bértámogatás egyszerűsítése, az otthoni munkavégzés rugalmassá tétele, a garantált bérminimum és a minimálbér emelése, a kistelepülési üzletek támogatása.
Elértük azt, minden szkepticizmus ellenére, hogy ma már többen jelentkeznek szakképzésbe, mint gimnáziumba – mondta a kamara elnöke, hozzátéve, hogy akkor is sokan megmosolyogták őket, amikor egy millió új munkahelyet ígértek. Megtettük – fogalmazott Parragh László.
Emlékeztetett, hogy 2010-ben megállapodást kötöttek a kormánnyal, amit meghosszabbítottak 2014-ben és 2018-ban is, de ezt szeretnék meghosszabbítani 2022-ben is. Parragh László úgy látja, mindegyik fél betartotta ezeket a megállapodásokat. Ráadásul a kamara programjai az elnök szerint sikeres voltak, több mint 30 ezer vállalkozást értek el, ami 50 ezer hitelszerződést jelentett.
A lelkiismeretünk tiszta – mondta az inflációról Parragh, jelezte, hogy három éve figyelmeztet erre a kamara. Bár főként nemzetközi tényezők játszottak szerepet. Kapacitás kiesések, a zöld átállás növekvő költségei, a kínai gabonafelvásárlások, a nemzetközi nyersanyag olajárak emelkedése – sorolta az áremelkedéshez vezető okokat. A monetáris ciklus nagyjából betöltötte szerepét, de az MNB részéről túlzott optimizmus volt – mondta a kamara elnöke.
Parragh László jelezte, hogy szinte biztos, hogy strukturális változások kezdődnek a világban. A kérdés szerinte, hogy ezekre a kihívásokra ki fog ténylegesen lehetőségként tekinteni. Hangsúlyozta, hogy muszáj az ellátási gondok enyhítésére figyelni, a függőségünket csökkenteni kell például az egészségügy terén is.
Az átalakulás megkezdődött, mi sem késlekedhetünk – fogalmazott. Szerinte a közepes jövedelmi csapda helyzetet el kell kerülni. Ehhez összefogásra és együttműködésre kell törekedni – szögezte le Parragh László.
Az elmúlt egy hétben két meglepetés volt a gazdaságpolitika szempontjából, az egyik az infláció, a másik a gazdasági növekedés – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter. A tárcavezető emlékeztetett, hogy komoly kihívás érte a magyar gazdaságot 2020 tavaszán. Olyan satufékezés történt, ami mindenkit érintett - tette hozzá.
A kormánynak több problémát kellett egyszerre kezelni. Egyrészt kezelni kellett az ellátási problémákat, másrészről tartós gondok is jelentkeztek bizonyos ágazatokban, mint a turizmus vagy a sportágazat terén, amelyekre szintén megoldást kellett találni. Mint mondta, itt az államnak segítenie kellett a vállalatokat. Hangsúlyozta, hogy a gazdaság is a bizalomra épül. Ha nincs bizalom, akkor a bizalomhiány az együttműködési láncokat is megszakítja - fogalmazott a tárcavezető. Szerinte a gazdasági visszaesést 2020-ban csak minimalizálni tudta a kormány.
Emlékeztetett arra is, hogy 2008/2009-es válság során megszorításokat hajtott végre az akkori kormány. Ezzel szemben a legutóbbi válság idején a kormány a saját erőforrásainak átrendezésével kerülte el a megszorítást. A bruttó hazai termék 36 százalékát tette ki a gazdasági csomag mértéke, amit a magyar kormány összeállított, csak a német és a cseh csomaggal mérhető össze.
Széles konzultációt folytatott a kormány a gazdasági élet szereplőivel, együttműködtek a jegybankkal, az Eximbankkal. Ennek az együttműködésnek három iránya volt, így a családok, a vállalatok támogatása, a második a beruházások ösztönzése, a harmadik az adócsökkentések. Ennek az együttműködésnek köszönhető a pénzügyminiszter szerint, hogy Magyarország most már 4 százalékkal van fölötte a járvány előtti kibocsátásnak, miközben Európában még zajlik a helyreállás.
A finanszírozásról elmondta, hogy sikeresek voltak a devizakötvény kibocsátások. Ráadásul a kormány is teszteli a piacot, hogy milyen kereslet van a magyar papírok iránt. Jelezte, hogy ebben volt egy nagyon komoly együttműködés a kormány és a jegybank között. Ez a szoros együttműködés hozta el azt, hogy a hitelezésben nem volt visszaesés, sőt két számjegyű volt a vállalati hitelek növekedése.
Varga Mihály szerint 1990 óta nem volt ilyen magas a magyar beruházási ráta. Több mint 1900 milliárd forint értékű beruházást hajt végre mintegy 13 nagyobb vállalat Magyarországon. Ennek is köszönhető, hogy idén gazdasági növekedés ismét 5 százalék fölött lesz.
A feladat nem lehet más, mint a következő időszakban visszaálljunk arra a kockázat csökkentő pályára, amelyen korábban voltunk – mondta az államadósságról.
A foglalkoztatással kapcsolatban megjegyezte, hogy már meghaladta a járvány előtti szintet. A magyar foglalkoztatási ráta az egyik legmagasabb ma már az EU-ban, miközben a munkanélküliségi ráta az egyik legalacsonyabb.
2022-ben az egyik meglepetés az infláció emelkedése volt Varga Mihály szerint. Rámutatott, hogy a balti országokban, Lengyelországban magasabb az infláció, a V4-ek tekintetében Magyarországon a legalacsonyabb. Az okok között említette, hogy a kereslettel nem tudta tartani a lépést a kínálattal, emellett a nyersanyag árak is drasztikusan emelkedtek. A magyar kormány négy féket indított el. Az egyik a rezsicsökkentés, a másik ilyen fék a benzinárstop. Belépett fékként a kamat stop, amit már kiterjesztett a kormány, illetve az élelmiszerárstop. Ezek az intézkedések mintegy 3 százalékkal csökkentik az inflációt – tette hozzá. A jövő nagy kérdése, hogy tudunk olyan tartós növekedési pályán maradni, ami az egyensúllyal is párosul - mondta a beszéde végén Varga Mihály.
A gazdaságban is fundamentális változásokat indítottunk el, a mai gazdaság nem ugyanaz, mint ami 2010-ben volt – mondta Orbán Viktor miniszterelnök. A kormányfő szerint a választás tétje, hogy ez az új gazdasági rendszer marad-e vagy visszamegyünk a régi gazdaságba.
Minden szocialisztikus elképzelést ellenzek, ebben semmilyen engedményre nem vagyok hajlandó, mondta a miniszterelnök, felidézve a 90 előtti időket, hogy akkor megölték a magántulajdont, illetve annak kultúrateremtő erejét. Azt akarjuk, hogy az embereknek saját házuk, otthon, kertjük és földjük legyen – mondta Orbán Viktor.
A könnyű pénzt hitelnek hívják a miniszterelnök szerint. Ha a kormány marad, akkor a magántulajdont fogja támogatni – jelezte a kormányfő.
A tőke szempontjait nem tudjuk nélkülözni, mondta a kormányfő. Mint fogalmazott társadalmi hátországra, szövetségre van szükség, ehhez pedig kell a kamara. Ez nem más, mint a jövőből levezetett célok és együttműködések összessége – indokolta, hogy miért újítják meg az együttműködést a kamarával.
A miniszterelnök szerint a válság kezelés Magyarországon sikeres volt, amit mutat, hogy 1976-ban volt utoljára ilyen magas gazdasági növekedés, miközben a beruházási ráta is az egyik legmagasabb az unióban. Mint mondta, a két év szaldója összességében 2,1 százalék, tehát a kilábalás gyors, erőteljes és V alakú volt. Utalt rá, hogy a jegybankelnök ezt a a kilábalást nevezte korábban kanyarban előzésnek.
Nagyon nyitott a magyar gazdaság, utalt a kormányfő az export részesedésére a bruttó hazai össztermékből. Szerinte ha nem így lenne, akkor mindenki sokkal szegényebb lenne. Hangsúlyozta, ez a magasabb életszínvonal feltétele is, ugyanis egy 10 milliós országra nem lehet zárt gazdaságot építeni.
Jelezte, hogy a magyar gazdaság a legkomplexebbek között van a világban. A haderő is megemeli a magyar gazdaság technológiai színvonalát. Katonai célú repülőgépgyártással is próbálkozik az ország, utalt az Airbus Gyula melletti gyárára. Hangsúlyozta, ezzel a magyar gazdaság is ellenállóbb lesz.
Magyarország fekvésének vannak előnyei a kormányfő szerint, ugyanakkor erre nem fordítottunk elég figyelmet. Mint elmondta, 12 év alatt 600 km gyorsforgalmi úthálózatot épített Magyarország, ezzel a visegrádi országokban a legmagasabb az egy főre jutó autópályák és autóutak hossza. De jelezte, hogy ez nem elég, mert a vasutat is fel kell zárkóztatni. A földrajzi helyzetünkből fakadóan Magyarország tranzitország, ezért érvelt az olyan beruházások mellett, mint a Budapest–Belgrád vasútvonal, vagy a fényeslitkei csomópont, amelyek kiaknázzák az ebből fakadó lehetőségeket.
Nem néz ki jól – mondta az inflációról a kormányfő. Szerinte ha a magyar infláció alacsonyabb is lesz, a közeg ahol vagyunk, ott viszont nagy a baj. Brüsszel ugyanis olyan döntéseket hoz, amelyek az energia árakat növeli, példaként említve, adóval sújtják, akinek saját lakása, autója van. Ez a miniszterelnök szerint adóemelés.
Nem esett jól a 4 stop politikája, eszünk ágában sincs visszahozni az árhivatalt – fogalmazott a kormányfő. De jelezte hogy válság idején be kell avatkozni, nincs normatív politika. Ha jól esett, hanem, bizonyos területeken kénytelenek voltunk árstopot alkalmazni – magyarázta a miniszterelnök, de egyúttal leszögezte, hogy ezt mielőbb ki kell vezetni, amint lesz rá lehetőség.
A következő évtizedben öt csapdahelyzetet kell elkerülni. A külföldi tulajdon arányának dominanciája az egyik. A kormányfő szerint a magyar gazdaság döntően magyar tulajdonban van. Látványos arány javulás történt a bankszektorban a médiában és az energetikában. Az energiaszektorban 2010-ben 29 százalékát, 2021-ben már 56 százalékát adta az árbevételnek a magyar tulajdon aránya, de ugyanígy a média és a bankszektor területén is érdemi javulás volt. De, van ahol csehül állunk – fogalmazott, ilyen a biztosítók, az építőipari ágazat. A kiskereskedelemben 40 százalék alatt van a magyar tulajdonrész.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy külföldi tőke nélkül nem vagyunk versenyképesek, ahogy külföldi beruházások nélkül nincsenek új technológiák. Ugyanakkor magyarok vagyunk és egy folyamatosan javuló arányt kell elérni – mondta a kormányfő, egyúttal jelezte, hogy hamarosan egy 6 milliárd euró értékű beruházást fognak bejelenteni. Bár óriási arányban növelték meg az exportra termelő cégek számát, viszont az export árbevételnek csak 20 százalékát adják a magyar cégek. Az a célunk, hogy a hazai arány emelkedjen 30 százalékra – tette hozzá.
Nyugaton nehéz labdába rúgniuk a magyar cégeknek, ahol van keresnivalójuk, az Kína és a Balkán. A kormányfő szerint a magyar cégek terjeszkedése elindult, hosszan sorolta a régióban jelenlévő magyar tulajdonú vállalatokat. Ugyanakkor hozzátette, hogy a régiós viszonylatban már nem ilyen kedvező a kép, a cseheket GDP arányosan már megelőztük, a többieket még nem. Kifektetni, kifektetni, kifektetni – szorgalmazta a kormányfő.
Bár a külföldi cégek továbbra is versenyképesebbek, mint a magyarok, a dualitás csökken a kormányfő szerint. A hazai cégek versenyképessége így is még mindig a fele a külföldiekének. „A mi válaszunk, hogy digitalizáció és automatizáció. Ha ez nem történik meg, akkor ez a különbség nem fog eltűnni” – mondta a miniszterelnök, szerinte jelentős felzárkózási tartalék van még ezen a téren, amit valahogy mozgósítani kell.
Olyan méretű ország, mint Magyarország nem tud ott lenni a térképen, ha nincs egy olyan városa, ami világszenzáció – mondta a miniszterelnök Budapestről, hozzátéve, hogy Felcsúton is lenne helye a pénznek. Szerinte, hogy egy lenyűgöző nemzeti fővárosra van szükség, utána jöhet a vidék fejlesztése. Ugyanakkor elismerte, hogy az agglomeráció közlekedési rendszere még középkori. Az elővárosi rendszer rendkívül költséges dolog, de nem kerülhető el a miniszterelnök szerint.
4260 milliárd forintot, azaz háromszor többet szánnak a vidék fejlesztésére, mint az elmúlt években. Az eddigi 15 százalékos önrészt 85 százalékra növelik. A lengyelek is így tettek korábban, mi utol fogjuk őket érni és egy jó versenyben le is fogjuk őket győzni – jósolta a kormányfő.
A falut ne leírjuk, hanem tartsuk meg – fogalmazott a kormányfő. Szerinte az urbanizációs folyamatokhoz képest ez egy más életforma. Hangsúlyozta, minden faluért harcolni kell, ezért kell folytatni a Magyar Falu programot. Mint mondta, emiatt sokszor ütközik Varga Mihály pénzügyminiszterrel.
Adócsökkentés, beruházás támogatás, hitelezés ösztönzése, ezek kellenek a felsorolt csapda helyzetek elkerülésére. Bár a pénzbőség kora véget ért, lesznek államilag támogatott hitelezési programok a kormányfő szerint. Koncentráltabb és célzottabb beruházási és támogatási programokat szeretnének a jövőben.
Ha a partnerségi megállapodást aláírjuk, akkor ott leszünk, ahol 7 évvel ezelőtt voltunk – jelezte a miniszterelnök a 2021-től induló uniós ciklus támogatásairól. Az uniós pénzeket érintő vita a helyreállítási alap forrásait érinti, azonban a a kormányfő szerint ugyanis nincs joguk ahhoz, hogy ne adják ide a pénzt. Reagált az Európai Unió Bíróságának ítéletére, pontosabban annak indokolására, úgy fogalmazott, hogy a vélekedésekkel ellentétben „mi nyertünk, ők vesztettek”. Ugyanis, a bíróság ítéletében az is szerepel, hogy nem köthetik össze a pénzügyi és a politikai kérdéseket.
A kormányfő szerint a bért nem lehet akárhova emelni, ugyanis ha túlságosan emelik a béreket, akkor a vállalatok egész egyszerűen elbocsátanak. Ragaszkodni kell ahhoz, hogy a bérviszonyokat sose a kormány határozza meg, a szakszervezeteknek és a munkaadóknak kell megegyezniük róla – mondta a kormányfő.
A két és több gyermekesek adóéke ma már jobb mint az uniós átlag a kormányfő szerint. De az átlagbér adóéke 41 százalék Magyarországon, ami magasabb az uniós átlagnál. „Van olyan csoport, ahol adóék ügyben be kell avatkoznunk, ezt a kormány és a kamara megállapodása is rögzíti” – mutatott rá a miniszterelnök.
A miniszterelnök beszélt az egyetemek modellváltásáról, szerinte ez nem csak finanszírozási, oktatási modellváltás is. Az egyetemeknek a kutatás-fejlesztésben is előre kell lépniük. Úgy kell kinézniük, ahogy Nyugat-Európában – mondta Orbán Viktor.
A kormányfő szerint borzalmas állapotban voltak a magyar cégek 2010-ben, ezért volt mindössze 3,6 millió munkavállaló Magyarországon. Ma viszont 4,7 millió foglalkoztatott van, ez azért is van, mint mondta, mert kötöttek egy megállapodást a kamarával. Minden megállapodás, amit a kamarával kötött a kormány, az be lesz tartva – szögezte le Orbán Viktor. Hangsúlyozta, hogy bizalmat csak megállapodásokkal lehet létrehozni.
„Az a célunk, hogy a gazdasági növekedés minden évben haladja meg a 2-3 százalékot. Ha ezt a megállapodást betartjuk, akkor 2030-ra elérhetjük az unió fejlettségének átlagát” – mondta a beszéde végén Orbán Viktor.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.