A lízingpiacon a finanszírozott összeg 420,2 milliárdot tett ki a második negyedévben, ez 20 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest, és meghaladja a 2019-es szintet – közölte második negyedéves jelentésében a Magyar Lízingszövetség hétfőn.
A szervezet közleményében kiemelte, hogy a tőkekintlévőség 4 százalékkal nőtt az első negyedéves adatokhoz képest, az új szerződések volumene viszont visszaesett az első járvány által sújtott év szintjére, 36 651-es darabszámmal.
A lízing legnagyobb ügyfele továbbra is a kkv-szektor 75 százalékos részaránnyal, majd a lakosság és a nagyvállalatok következnek.
A szövetség tájékoztatójából kiderül, hogy a növekedés egyrészt az ingatlanlízingnek köszönhető, amely az első fél évben csaknem 51 milliárdra emelkedett az előző év első fél évének 3-5 milliárdjával szemben. Ennek hátterében egy nagy, egyedi projekt áll.
A bővülés másik oka az, hogy jócskán emelkedett az eszközök vételára is. Az ingatlan nélkül számított, szerződésenkénti bruttó eszközérték 20 százalékkal nőtt 2021-hez képest, 2020-hoz képest pedig 34 százalékkal.
Kőszegi László, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a közleményben ismertette, hogy a kamatok emelkedése, a megugró költség és számtalan egyéb tényező negatívan hat a piacra. Vannak azonban olyan programok – például a Széchenyi lízingkonstrukció Max –, amelyek a kkv-szektor hitelfelvételi kondícióit segítik – jegyezte meg.
A kommüniké azzal zárult, hogy egyre inkább előtérbe kerülnek a
környezetkímélő, megújuló energiát használó vagy akár termelő, környezetbarát eszközök,
folyamatban van egy támogatott Zöld lízing keretrendszer kidolgozása is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.