BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szimulátorból előzgethetők az igazi pályán köröző versenyautók

Bemutatták a Hungaroringen a Digital Twin projektet: a fejlesztés segítségével a pályán versenyző autókkal lehet valós időben megküzdeni szimulátorból.

A HUMDA Magyar Autó-Motorsport és Zöld Mobilitás-fejlesztési Ügynökség Zrt. kutatás-fejlesztési és innovációs leányvállalata, a HUMDA Lab Nonprofit Kft. által koordinált pilot projekt az úgynevezett vegyes valóság funkciót használva teszi a szimulátor képernyőjén valós időben megjeleníthetővé a pályán zajló eseményeket.

Szimulátor
Fotó: Humda

A VG-nek küldött HUMDA-közlemény szerint a pénteki bemutatón 

a Hungaroring aszfaltcsíkján cikázó két túraautóval a boxutca épületében álló szimulátorban ülve lehetett versenyezni, 

amit mások mellett Palkovics László technológiai és ipari miniszter is kipróbált. Mindkét autóba egy kísérleti eszközt szereltek, amely a Magyar Telekom 5G-hálózatán továbbította a szükséges adatokat.
A járművek mozgását tíz centiméteresnél jobb pontosságú, valós idejű GPS-helymeghatározással lehet nyomon követni. A megfelelő látvány elérését további szenzorok adatai is segítik, például a kormányszögről, a kerekek fordulatszámáról vagy a lengéscsillapítók pozíciójáról. 

A projekthez ki kellett fejleszteni egy pontos helymeghatározásra és adatgyűjtésre alkalmas eszközt,

az adatfeldolgozás és adatcsomag megfelelő kezelésére pedig egy jövőbe mutató kommunikációs hálózatot építettek ki.

Egy nagyon izgalmas technológia gyakorlati alkalmazásának szinte kimeríthetetlen lehetőségeiről győződhettünk meg újra. Most két autóval versenyezhettem a szimulátorból, de a nem is nagyon távoli jövőben akár egy valós Forma–1-es futamba is bárki bekapcsolódhat az interneten keresztül, hogy Max Verstappent vagy Lewis Hamiltont előzze a kanyarban

– idézték a tájékoztatásban Palkovics Lászlót.
A HUMDA Lab Nonprofit Kft. által összefogott együttműködésben

  • a Magyar Telekom és a T-Systems Magyarország Zrt.,
  • a győri Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja,
  • a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség,
  • valamint a Technológiai és Ipari Minisztérium

vett részt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.