Átértékelődnek a fővárosi agglomeráció települései, a főváros körzetének „fánkosodása” tovább folytatódott. Miközben apad Budapest lakossága, a környező települések lélekszáma tovább duzzad az újonnan betelepülőktől.
Az OTP Ingatlanpont elemzése rámutat:
a kiköltözők jelentette lakosságtöbbleten nem egyenletesen osztozik a Budapest agglomerációját alkotó 80 település. A legfrissebb statisztikai adatok szerint új költözési irányok látszanak kibontakozni, és korábban igen vonzónak tartott települések is hátrébb csúsznak a Budapestről kiköltözők célpontjainak listáján.
Noha a főváros körüli ingatlanok drágulása és a fenntartási-bejárási költségek növekedése feltételezhetően fékezi a koronavírus-járvány következtében felerősödött kiköltözési hullámot, ez még nem látszik a statisztikákban.
A KSH adatai szerint a Budapest környéki agglomeráció települései összességében egy kisvárosnyi, közel 12,5 ezer állandó lakossal gyarapodtak a tavalyi belföldi oda- és elköltözések következtében.
A belföldi vándorlás következtében tavaly Érd lakossága csaknem 1500 fővel bővült, azonban lakosságarányosan Délegyháza gyarapodott legjobban a költözésekkel, ahol az érkezők és a távozók különbsége elérte a település 2021-es lélekszámának 5,6 százalékát. Csak kevéssel maradt le mögötte a két másik dobogós, az egyaránt 5,3 százaléknyi bővülést elérő Nagytarcsa és Pilisjászfalu.
A skála másik végén öt olyan település is van, ahol negatív volt a mérleg, azaz tavaly többen költöztek el, mint ahányan érkeztek. Budaörs, Dunakeszi, Maglód, Pilisszentkereszt és Százhalombatta emiatt vesztett 0,1-0,9 százaléknyit az állandó lakosai közül – írta az ingatlanközvetítő hálózat.
Tíz olyan település van az agglomerációban, mely 2019–2021 között, azaz három év alatt a lakossága ötödénél is több új beköltözőt csábított.
Közülük is kiemelkedik Nagytarcsa, ahova gyakorlatilag minden harmadik polgár a közelmúltban költözött. E község tágabb környékéről – az élbolyban végzett Szada és Erdőkertes mellett – Mogyoród és Veresegyház is jól szerepelt.
Kibontakozni látszik egy új, északkeleti kiköltözési irány. Ezzel szemben a déli – olcsóbbnak tartott – agglomerációs terület most kevésbé tűnik vonzónak. A legkevésbé csábító településeken a beköltözők aránya nem érte el a 10 százalékot – hívta fel a figyelmet Valkó Dávid, az OTP Ingatlanpont vezető elemzője.
A beköltözők számát összevetve az adott időszak alatt távozókéval, vagyis a vándorlási különbözet terén is nagyon jól szerepelt Nagytarcsa, Délegyháza és Szada.
Vannak azonban ezen a toplistán negatív eredményű települések is: Százhalombatta és Dunakeszi például kifejezetten rosszul jött ki az elmúlt három év költözködéseiből. Különösen a sokáig slágercélpontnak számító Dunakeszi eredménye lehet meglepő, ám hogy ez nem példátlan, azt jelzi az is, hogy Budaörs is csak alig szerepelt jobban.
A nagyon keresett települések ingatlanjai előbb-utóbb megdrágulnak, annyira, hogy az már gátja a növekedésnek. Ám ez nem azt jelenti, hogy például Budaörs ne lenne továbbra is vonzó, s ne akarnának sokan odaköltözni
– tette hozzá Valkó Dávid.
Vagyis a felértékelődés elindíthat ezzel párhuzamosan egy távozási hullámot is. A korábban érkezők, érzékelve, hogy időközben felment a házuk, lakásuk ára, igyekezhetnek ezt nyereségre váltani, és eladhatják, maguk pedig olcsóbb helyre költözhetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.