A gyermekétkeztetés árának kétlépcsős – februártól 18, szeptembertől további 14 százalékos – emeléséről döntött pénteki ülésén a szegedi közgyűlés.
Az előterjesztés szerint Szegeden a bölcsődések kétharmada, az óvodások 76, míg az iskolások 37 százaléka ingyen vagy 50 százalékos térítési díj ellenében kap tízórait, ebédet és uzsonnát, illetve a kollégisták reggelit és vacsorát.
A gyermekétkeztetéshez az önkormányzat tavaly 935 millió, az idén 1,13 milliárd forint állami támogatást kapott, amelyet 2021-ben 132 millió, az idén 413 millió forint saját forrással egészített ki, ez jövőre várhatóan 771 millióra nő.
A javaslat indoklásában az áll, hogy az üzemanyag- és energiaárak, valamint a bérköltségek emelkedése, az élelmiszereknél tapasztalható jelentős infláció miatt több mint 50 százalékkal nőnek a gyermekétkeztetést nyújtó Suli-Host Kft. költségei.
Binszki József alpolgármester (DK) az előterjesztésben közölte azt is, hogy az önkormányzat opciós jogával élve három évvel – 2026 közepéig – meghosszabbította a közétkeztetési szerződést a szolgáltatást nyújtó vállalkozással.
A nyilvánosan elérhető cégadatok alapján csaknem 270 alkalmazottat foglalkoztató
Suli-Host Kft. értékesítésből származó nettó árbevétele tavaly 2,718 milliárd forintra emelkedett a 2020-as 2,456 milliárdról.
A vállalkozás adózott eredményét tavaly csaknem hatszorosára, a 2020-as 51,642 millió forintról 304,64 millióra növelte.
Haág Zalán, a KDNP frakcióvezetője a közgyűlésen kifejtette, az elmúlt tíz évben alig emelkedett a város iparűzésiadó-bevétele, míg más települések profitálni tudtak az ország gazdaságának erősödéséből. Elmondta, hogy bár Szegednek kiváló adottságai vannak, hiányoznak a város gazdaságából a magas hozzáadott értéket előállító multinacionális vállalatok. Az önkormányzat klasszikus megszorító politikát folytat, a költségvetésen lévő lyukakat a lakosság megsarcolásával igyekszik betömni.
Botka László (Összefogás Szegedért) közölte, a kormány döntése a szegedi önkormányzatnak az elmúlt két évben 3,6 milliárd forint iparűzésiadó-kiesést okozott.
Tápai Péter, a Fidesz frakcióvezetője a lakásrendelet módosítását kezdeményezte annak érdekében, hogy végre megoldódjon azoknak a családoknak a lakhatása, amelyek a szegediekért dolgoznak. Az egészségügyi dolgozók önkormányzati bérlakásban való elhelyezése azért került veszélybe, mert az őket foglalkoztató Szegedi Tudományegyetem fenntartója megváltozott – állítja a politikus.
A közgyűlési többség a javaslatot nem vette napirendre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.