BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Friss kutatás: Európában minden negyedik ember fűtési nehézségekkel küzd

Görögországban a legrosszabb a helyzet, Magyarország az egyik legkevésbé érintett a problémában.

Drasztikusan megemelkedett az energiaszegény háztartások aránya az Európai Unióban (EU) – ez derül ki a Századvég új kutatásának eredményéből.

Távhőszolgáltatás, fűtés.
Fotó: Pesti Tamás / Fejér Megyei Hírlap

A vizsgálat szerint átlagosan minden negyedik háztartás fűtési nehézséggel és közüzemi díjelmaradással küzd az EU-ban. Ugyanakkor a rezsicsökkentési programnak köszönhetően Magyarország érintettsége az előbbi problémában a második, az utóbbiban a harmadik legkisebb. Emlékeztettek rá, az Eurostat adatai alapján 2021-ben az Európai Unió háztartásainak 

  • 6,9 százaléka (13,5 millió háztartás, 29,9 millió ember) egzisztenciális okokból nem volt képes kellő mértékben felfűteni otthonát, 
  • és 6,4 százalék (12,6 millió háztartás, 27,7 millió személy) fizetési elmaradásokkal küzdött. 

A most nyilvánosságra hozott 2022-es őszi adatfelvétele a helyzet „drámai romlását” vetíti előre: úgy tűnik, hogy az energiaárak emelkedése miatt a lakosság jelentős része érintetté vált ebben a két problémában.

Az európai polgárok 26 százaléka (több mint 100 millió ember) nem képes megfelelően fűteni otthonát

– ez állapítható meg a Századvég Európa Projekt-kutatásának eredményei alapján. 

Felemás állami védőháló

A Századvég Alapítvány felmérésében az is olvasható, hogy az Oroszország és az Európa közti fokozódó kereskedelmi konfliktus okozta energiaár-emelkedés egyre súlyosabb kihívások elé állítja az EU országait. Az egyes tagállamok különböző hatósági eszközökkel próbálják akadályozni az árrobbanás begyűrűzését a lakossági tarifákba, ezek hatékonysága azonban jelentős mértékben eltér. 

A legnagyobb védelmet nyújtó rezsitámogatási rendszer Magyarországon működik, ahol hatóságilag rögzített tarifák biztosítják az EU legalacsonyabb háztartási energiadíjait. A Századvég erről azt írja: a megengedőbb szabályozást alkalmazó országokban azonban a családok rendkívüli mértékű áremelkedéssel szembesültek az elmúlt időszakban, ami – ha azt nem kompenzálta a kellően magas jövedelem, vagy állami transzfer – 

egzisztenciálisan kiszolgáltatott helyzetbe sodorta a háztartásokat.

Ahogyan azonban a lakossági tarifák emelkedésében, úgy a fűtési nehézségekkel küzdők számában is jelentős tagállami különbségek tapasztalhatók.

Bezzeg a finnek, a magyarok és a dánok

A felmérés szerint a legnehezebb helyzetben Görögország van, ahol a válaszadók több mint fele (56 százaléka) nyilatkozott úgy, hogy nem képes megfelelő mértékben fűteni otthonát. A második és harmadik legsúlyosabb helyzet Portugáliában és Franciaországban tapasztalható: mindkét országban a lakosság harmadának (34-34 százalék) okoz nehézséget a kellő hőmérséklet biztosítása. 

A legkevésbé érintett tagállamok Finnország (10 százalék), Magyarország (14 százalék), valamint Ausztria és Dánia (14-14 százalék).

Az eredményekből az is kiolvasható, hogy minden negyedik válaszadóval legalább egyszer előfordult az (őszi adatfelvételhez képesti) elmúlt egy évben, hogy pénzhiány miatt nem tudta határidőre befizetni valamelyik közüzemi díját. A helyzet ebben a kategóriában is Görögországban a legsúlyosabb, ahol a felnőtt lakosság 51 százaléka érintett.

20220721 Budapest Rezsi illusztráció fotó: Teknős Miklós (TEK)
Fotó: Teknős Miklós / Magyar Nemzet

Továbbá a lakosság több mint egyharmada fizetési nehézségekkel küzd Cipruson (37 százalék), valamint Írországban és Bulgáriában (35-35 százalék) is. Magyarország relatív helyzete a fizetési elmaradások kategóriában is kedvező: az érintettek aránya Ausztria (14 százalék) és Csehország (16 százalék) után a harmadik legalacsonyabb, 18 százalék. Megjegyezték, hogy a fűtési és fizetési nehézségekben érintettek közti tagállami különbségeket – a rezsitarifák mellett – az adott ország jövedelmi viszonyai és a díjak kompenzálására nyújtott egyéb transzferek is befolyásolják.

Miből számolták ezt ki?

Az Eurostat alapjául szolgáló EU-SILC-felmérés és a Századvég-kutatás egy az egyben nem hasonlítható össze az eltérő módszertan miatt. A Századvég ugyanakkor aláhúzta, hogy az eredményekben tapasztalható különbségek jó indikátorai a romló tendenciának. A 2022-es Európa Projekt az Európai Unió tagországai mellett az Egyesült Királyságra, Norvégiára, Svájcra, Moldovára, Albániára, Koszovóra, Észak-Macedóniára, Montenegróra, Szerbiára, Bulgáriára és Bosznia-Hercegovinára terjedt ki. Összesen 38 ezer véletlenszerűen kiválasztott, felnőtt korú embert kérdeztek meg CATI-módszerrel október 13. és december 7. között.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.