A lakosság és a vállalkozások konjunktúraérzete is javult februárban a Századvég Konjunktúrakutató felmérése alapján. A mínusz 100 és plusz 100 pont közötti skálán értelmezett lakossági index mínusz 22,4-ről mínusz 20,3-re javult, a vállalati mutató értéke pedig mínusz 16,4-ről mínusz 13,0-re változott – ismertette a felmérés eredményét a Századvég.
Továbbra is az orosz–ukrán háború, a magasabb inflációs környezet és a gazdasági szankciók miatti bizonytalanság határozta meg, hogy az indexek a negatív tartományban maradtak
– tették hozzá. A felmérés szerint a konjunktúraérzet jelentősebb javulására akkor nyílik lehetőség, ha a háború véget ér, az infláció a tetőzést követően jelentősen mérséklődik, továbbá az energiapiacokon megszűnik a nagy bizonytalanság, és tartósan alacsony árak alakulnak ki. Azt is kiemelték, hogy ebben a hónapban a lakossági várakozások a kisebb inflációs környezet irányába mutatnak.
A lakossági konjunktúraindex 4-ből 3 alindexe javult az előző havi értékéhez képest. A legkedvezőbb továbbra is a foglalkoztatási helyzet megítélése, amelynek értéke az előző havi mínusz 4,8-ről mínusz 2,5-re emelkedett. A háztartások az inflációs folyamatokat ítélik meg a legrosszabbnak, de ennek indexe is kis mértékben tovább javult, mínusz 91,6-ről mínusz 88,0-ra. A gazdasági környezet megítélése az előző havi mínusz 31,6 pontos értékről mínusz 27,1-re emelkedett, míg az anyagi helyzeté romlott, mínusz 17,9 után mínusz 18,1 lett.
A vállalati felmérésben mind a négy alindex értéke javult az előző hónaphoz képest. A gazdasági környezet mutatója az előző havi mínusz 33,0-ről mínusz 23,9-re, az iparági környezeté mínusz 16,9-ről mínusz 8,9-re, a termelési környezeté mínusz 9,1-ről mínusz 8,8-re, míg az üzleti környezeté mínusz 26,3-ről mínusz 21,0-re javult.
vállalatok a legnagyobb javulást az ország gazdasági helyzetének változásában várnak, és leginkább borúlátók az értékesítési áraik jövő évi alakulása miatt.
Ismertették azt is, hogy a mezőgazdasági vállalatok konjunktúraindexe jelentősen javult, mínusz 13,91-ról mínusz 6,25-ra, míg ipari vállalatoknál mínusz 11,57-ról mínusz 10,1-re, az építőiparban mínusz 12,29-ról mínusz 13,09-ra, a kereskedelemben mínusz 16,89-ról mínusz 14,77-ra és a szolgáltatásoknál mínusz 17,77-ról mínusz 13,31-ra változott az index – ismertette a Századvég.
Korábban a Századvég Európa Projekt kutatása azt közölte, hogy sok európai uniós tagállamban többségben vannak azok, akik úgy gondolják, hogy a szankciók az EU gazdaságának többet ártottak, mint Oroszországnak. A kutatás szerint az Oroszország és Európa közötti kereskedelmi konfliktus miatt az unió gazdasága egyre nagyobb bajban van, ami az európaiak konjunktúraérzetén is tapasztalható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.