Az eÁFA-rendszert eredetileg 2021-ben tervezték bevezetni, de az utolsó pillanatban végül elhalasztották. A rendszer lényege, hogy az online számla- és pénztárgép, valamint vámadatok felhasználásával a NAV automatikusan elkészíti az áfabevallás tervezetét, amelyet egy webfelületen keresztül véglegesíthetnek az adózók.
A LeitnerLeitner vezető tanácsadója, Jancsa-Pék Judit elmondta:
az eÁFA a kis forgalmú, egyszerű tevékenységű, jellemzően kisebb méretű cégeknek segíthet az áfabevallást gyorsítani, a nagyvállalatok összetett ügyviteli folyamatait azonban nem képes egyszerűsíteni.
Ezek az igények hívták életre az áfabevallás automatizálásának egy másik lehetséges koncepcióját: a gép-gép (machine to machine), vagy röviden M2M kapcsolaton keresztül történő áfabevallást. Ennek megvalósításához az úgynevezett SAF-T (standard audit file for tax) program előrehaladása is hozzájárul. A SAF-T lényege, hogy a vállalati és a könyvelési rendszerekből egységes és kötött szerkezetben – egy XML adatfile-ban – szolgáltatnak adatot az adóhatóság részére, vagyis az adózó teljes könyvelési anyaga átadhatóvá válik.
Ezzel lehetővé válik a kétirányú adatcsere az adózók és a NAV gépei között.
Nemcsak a hatóság kapja meg a vállalkozások adatait, hanem vállalatok is importálhatják a NAV-nál lévő adatokat saját ügyviteli rendszerükbe, illetve külön szoftvereken keresztül lehetővé válik majd a NAV-adattóban található adatok ügyfél felé történő visszaforgatása is.
Szerdától olvashatjuk az adóbevallásunkatA bevallás asztali számítógépen vagy bármilyen okoseszközön, tableten, telefonon is jóváhagyható, szerkeszthető. |
A szolgáltatás működéséhez és azon belül az áfaanalitika automatizálásához adategységesítésre és -standardizálásra volt szükség. Ezért kialakítottak egy általános, bővíthető és a változásokat követni tudó kódolási rendszert, a standard adókódokat. Ezek teszik egyértelművé, hogy egy a bizonylaton szereplő információt az áfabevallás melyik sorába kell írni, és milyen adókulcsot kell hozzá alkalmazni. A standard adókódhoz további információkat, jelzéseket lehet majd kapcsolni, amelyekkel a besorolás finomítható.
Ezután tehát nem lesz szükség az áfaanalitika manuális átforgatására a bevallás elkészítéséhez, és
a belföldi beszerzések tételes adatait tartalmazó M-lapok kézi kitöltése is megszűnik.
Ezzel együtt a számlaadat-szolgáltatás warning üzeneteit is el fogják küldeni a vevők részére, így a partnerek azonnal ki tudják majd javítani az esetlegesen elrontott számlákat. Az adatletöltés segítheti a könyvelés ellenőrzését és az adminisztrációs hibák gyorsabb feltárását is.
Az M2M-rendszer elindulása után tehát háromféleképpen lehet majd elkészíteni az áfabevallást.
Az M2M mellett használható lesz a 2021-ben bevezetni tervezett eÁFA és a hagyományos áfabevallási rendszer (ÁNYK) is. Az M2M, az eÁFA és az Online Számla rendszerei egymással összekapcsolódva fognak működni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.