Az előrejelzéseink szerint a jelenlegi historikus trend alatti növekedés mélypontját ebben a hónapban érheti el a gazdaság, ezt követően a folyamat megfordul, és erőteljesen a historikus trend irányába fordul a gazdasági növekedés – mondta a Világgazdaságnak Isépy Tamás, a Századvég Konjunktúrakutató makrogazdasági üzletágának vezetője.
A szakember ismertette, hogy az intézet rövid távú előre jelző indikátora, a Szigma Lead havi szinten vizsgálja a magyar gazdaság trend szerinti növekedési ütemét.
A rövid távú előre jelzési horizontunk végére, ezen év második felére a magyar gazdaság trend feletti növekedést érhet el. Tehát a közeljövőben erőteljesebb gazdasági felpattanás várható a jelenlegi adatok ismeretében
– emelte ki.
Az elmúlt héten egymással ellentétes előrejelzések láttak napvilágot az idei kilátásokkal kapcsolatban. Míg a Raiffeisen Bank vezető szakértői lerontották az eddigi, elemzők körében optimistának számító prognózisukat 1 százalékról 0 százalékra a magas infláció és gyengülő beruházási aktivitás következében, addig a Magyar Bankholding közgazdászai kevésbé pesszimisták, ők a korábbi 0,8 százalékról 1 százalékra emelték GDP-bővülésre vonatkozó számításaikat, utóbbiak szerint jövőre valósággal kilő a gazdaság. Bár az infláció így sem fog eltűnni egyik pillanatra a másikra, a bankholding elemzői szerint decemberben már 7 százalék alá süllyedhet, ami a kormány várakozásánál is derűlátóbb. Az év végi egy számjegyű inflációban néhány kivételtől eltekintve ma konszenzus van szakértői körökben.
Mindenesetre az első negyedéves GDP-adatokban, amelyeket május 16-án közöl a Központi Statisztikai Hivatal, biztosan nem találunk sok pozitívumot, az eddig megjelent szektorális adatok kivétel nélkül azt mutatják, hogy az év elejét is megsínylette a gazdaság. A kiskereskedelemi forgalom februárban több mint 10, az építőipar volumene 11,8 és az ipari termelés is 4,6 százalékkal mérséklődött éves szintén. Egyedül a külkereskedelem mutatott életjelet magáról, ami februárban többletes volt, és ez azért lényeges, mert az idén a nettó export lehet a növekedés szinte egyedüli támasza a tavalyi aszályból lábadozó mezőgazdaság mellett. A technikai recesszióból a magyar gazdaság leghamarabb április–június közötti második negyedévben léphet ki, ekkor már negyedéves alapon van esély némi bővülésre, az éves bázisú növekedés ugyanakkor nem lesz valami fényes.
A lakosságnak átlagosan nagyobb a megtakarítása, ez nagyobb lehetőségeket jelent a külső sokkokkal szembeni védekezésre
– válaszolta Isépy Tamás azon kérdésünkre, hogy szerinte minek köszönhetően állja a sarat a gazdaság, szemben a 2009-es válsággal, amikor 6,6 százalékos recesszióba kerültünk, és 2014-ig alig volt érdemi növekedés. Mint rámutatott, a háztartások nettó pénzügyi vagyona jelentősen növekedett 2009. IV. negyedév és 2022. IV. negyedév között: 2009 végéhez képest majdnem megnégyszereződött az összeg, az akkori 18,1 ezer milliárdról tavaly év végére 69,8 ezerre emelkedett. De a munkaerőpiac is válságállónak bizonyult, a 4,7 millió foglalkoztatott 800 ezer fővel több, mint 2009 végén.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.