A biztosítási szektor megérti és elfogadja, hogy az ország jelenlegi gazdasági helyzetében minden szereplőnek több terhet kell vállalnia, lényeges azonban, hogy ez a többletteher-viselés méltányos és arányos legyen – írja közleményében a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz), miután a 2024-es költségvetés törvényjavaslatát benyújtotta az Országgyűlésnek Varga Mihály pénzügyminiszter.
Ahogy írtuk, elkezdi kivezetni a különadókat a kormány, ám nem mindenki ilyen szerencsés, a biztosítási adó előirányzata jövőre tovább emelkedik.
A biztosítási szektorban nem képződik extraprofit, ráadásul az egyéb szektorok extraprofitadó-terheléséhez képest a biztosítási pótadó aránya kiemelkedően magas
– írják a közleményben. Ennek alátámasztására a Magyar Nemzeti Bank adataira hivatkoznak, amelyek szerint a biztosítási szektor 2022. évi adózott eredménye a megelőző évihez képest (82,6 milliárd) 57 százalékkal csökkent, és 35,8 milliárd forintot tett ki, míg az extraprofitadó-teher meghaladta az 50 milliárd forintot. Szerintük a 2022. december 23-i módosítással megemelt pótadó a biztosítók számára 2023-ra olyan mértékű terhelést jelent, hogy a szektorban a nyereség (ezáltal a sajáttőke-képzési lehetőség) nagymértékben tovább csökken, akár el is tűnhet.
Nagy Márton: az infláció velünk marad, nehéz évtized elé néz MagyarországAz európai versenyképesség hanyatlása miatt Magyarország nehéz évek, sőt nehéz évtized elé néz, de elkerülhetjük a recessziót – mondta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a Mabisz konferenciáján, ahol jelezte, hogy az állam nem elégedett a hazai agrárbiztosítási piac teljesítményével, ezért fizikailag is be fog lépni, hogy a konszolidációt elősegítse. A magas infláció tartósan velünk maradhat, „egy-két évig biztosan”. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.