„Míg egy fejlettebb piacgazdaságban, például Németországban a családi vállalkozások átörökítése több mint száz éve tartó, töretlen gyakorlat, hazánkban történelmi okokból ennek még nincs meg a hagyománya” – jelentette ki Palkovics László, a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány elnöke. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) és a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) volt vezetője a Budapesti Corvinus Egyetem családi vállalkozásokról szóló konferenciáján tartott előadást.
Korábban Palkovics Lászlóval kapcsolatban megírtuk: a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány feladatait kibővítik, oktatási és tudományos munkájának az általános célok mellett a magyar járműipari innovációt, a fenntartható és biztonságos közlekedés fejlesztését, a zöldmobilitáshoz és közlekedésbiztonsághoz kapcsolódó infrastrukturális fejlesztést, a járműipari fejlesztések összehangolását, valamint az autó-motor sport stratégiáját is szolgálnia kell.
A Corvinuson a korábbi tárcavezetőn kívül felszólalt többek között Drótos György docens, aki arról beszélt, hogy nehéz helyzetben vannak a családi vállalkozások, mert a jelenlegi gazdasági környezetben, a csaknem teljes foglalkoztatottság mellett alig találnak munkaerőt, ráadásul ezeknél a cégeknél többnyire szűkösebbek az anyagi lehetőségek, nem éppen kecsegtetők a karrieropciók, és a vállalati kultúra is jóval konzervatívabb. Hozzátette:
az óriásberuházások és a multinacionális cégek még a meglévő munkaerőt is elcsábíthatják, a növekvő bérigényt pedig a kisebb vállalkozások képtelenek kigazdálkodni.
„Azt lájuk, hogy a HR általában az utolsó szempont a családi cégeknél. A pénzügyet és a számvitelt előrébb veszik, mert úgy ítélik meg, hogy ott nagyobbat lehet bukni, pedig ez nem feltétlen igaz” – mondta Drótos György. A humánerőforrás menedzsmentjével kapcsolatos problémákat adatok is alátámasztják, az egyetem kutatásában
a családi cégek 38 százalékánál családtag tölti be a HR-es szerepét, a cégek negyede pedig egyáltalán nem rendelkezik ilyen vezetővel.
A megkérdezett cégek átlaglétszáma 200 fő felett volt, és többmilliárdos árbevétellel rendelkeznek.
Palkovics László német példájára erősített rá egy felmérés, amely szerint Németországban fordított a helyzet: ott 12 kulcsfontosságú szempontban is a családi vállalkozásokat tartják vonzóbbnak a munkavállalók a multikkal szemben. Ilyen szempontok például a jó munkakörülmények, a független munkavégzés és a hierarchikus felépítés hiánya.
„A kisebb családi vállalkozásoknál a kölcsönös gondoskodásra, személyességre épülő kultúra működik. Ahogy azonban egyre nagyobbá válik a cég, előkerül a formalizáció. A családi vállalkozásnak itt van vesztenivalója, hiszen csorbul a versenyelőnyük, az erős bizalomra épülő felfogás” – emelte ki Vajda Éva, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa.
A Palkovics László által említett átörökítéssel kapcsolatban fontos statisztika, hogy Magyarországon tízből négy vállalkozást érint a generációváltás, és minden ötödik munkavállaló egy ilyen cégnél dolgozik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.