Nagy átalakuláson megy keresztül a lakáshitelezés piaca, a hitelből is finanszírozott ingatlanvásárlások arányának alakulásához pedig érdemes közel másfél évtizedet visszamenni. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője lapunknak elmondta, hogy a 2008-as válságot követően, amikor a gazdasági-környezeti feltételek javulásnak, a kamatok pedig csökkenésnek indultak, kapott újra lendületet a hitelezés is. Kifejtette, a 2010-es évek közepére 7-8 százalékos lakáshitelkamatok voltak jellemzők, mindez pedig alacsonyabb ingatlanárak és kisebb gazdasági teljesítmény mellett.
Az elmúlt évtized közepétől az ingatlanok ugyanakkor folyamatosan és jelentősen drágultak, nem ritkán egy év alatt húsz-huszonöt százalékot, ami havi szintre bontva is jelentős áremelkedést jelentett. A szakértő erre egy példát is hozott, egy ötven négyzetméretes, 45-50 millió forintos lakás egy hónap alatt egymillió forintot is drágulhatott. Ugyanakkor ha valaki csupán ugyanennyivel igényelt magasabb hitelösszeget, egy 15-20 éves (de mindenképp hosszabb távú) konstrukció havi törlesztőrészletében legfeljebb néhány ezres pluszt jelentett.
Az árak és a bérek növekedésével és a kamatok csökkenésével így jutott el az ingatlanvásárlások hitelezési aránya a 2021 nyarán mért 50-53 százalékra, ami azt jelentette, hogy az ügyletek ekkora hányadához igényeltek kölcsönt országos átlagban – mondta Balogh László. Hozzátette, a képet árnyalja a városi ingatlanok magasabb (átlag)ára, illetve az is, hogy ha nem csak a kifejezetten lakáscélú konstrukciókat nézzük, amilyen a babaváró is, az ingatlanügyletek közel kétharmada során történt valamilyen hitelfelvétel.
Sőt, még olyanra is volt példa, hogy a piaci konstrukció kedvezőbb volt, mint a támogatott hitelfajta.
Balogh László elmondta azt is, a kamatemelési ciklus előttihez képest kétharmadával esett vissza a a hitelezés, és a lakáspiaci tranzakciók száma is nagyjából a felével. Most kevesebbet és kevesebben vásárolnak hitelből, most az egyedi élethelyzetek miatti vásárlások uralják a piacot, emiatt pedig akkor sem esik évi nyolcvan-százezer alá az ingatlan-adásvételek száma, ha kedvezőtlenek a kilátások vagy a jelenlegi feltételek. Ugyanakkor a típus, a méret vagy az állapot tekintetében gyakran kompromisszumot kötünk.
Az új építésű lakásokról szólva megjegyezte, azzal, hogy a megvásárlásukhoz húszszázalékos önerő kell(ett) és az építtető viselte az átadásig terjedő esetleges kockázatokat, sokan befektetésnek használták. Tervezőasztal mellől, 20-30 százalék önerő befizetésével vettek lakást úgy, hogy a valóságban azt az elkészülte után sosem használták, hanem gyakorlatilag egyből eladták. Ez úgy volt lehetséges, hogy az átadásra egy ötvenmillió forintos lakás már 60-65 millió forintot ért, az eredeti vásárló pedig az eredeti ötvenmilió forint 20 százalékát fizette be önrészként, az átadást követően a fennmaradó különbözetet pedig már az új vevő, a vételár-különbözet pedig a befektető profitját képezte. Az ilyen ügylet pedig az alacsony lakáshitelkamatok miatt úgy is megérte, ha a befektető hitelre vásárolt lakást.
Ma ezek az azonnali továbbértékesítések már sokkal nehezebben kivitelezhetők, ráadásul a jelen környezetben a saját célra vásárlók kerültek előtérbe, amihez hozzájön a csok-szabályok módosítása – tette hozzá a szakértő. A befektetési célú vásárlások háttérbe szorulásának irányába mutat még az is, hogy jelenleg az állampapír sokkal jobban megtérülő befektetés. A szakértő visszatérve azt mondta, a mai helyzetben nehéz megállapítani, az ingatlanvásárlások mekkora hányadánál igényeltek hitelt, a legnagyobb érdeklődés az átmeneti megoldásként szolgáló személyi kölcsönök és a támogatott konstrukciók iránt van.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.