Majdnem négy évtized, 1984 után újra Németországban építene gyárat a bajor származású BMW autóipari óriás, a létesítmény a cég elektromos autókra való átállásának központi szereplője lehetne, ha felépül – írta a Welt.
Szeptember 24-én azonban népszavazát tartanak Strasskirchen településen, amelynek szomszédságában a gyárat működtetni szeretnék. A referendum pedig akár keresztbe is tehet a német cég terveinek, és elkaszálhatja a helyi beruházást. A település 2700 választójoggal rendelkező lakosából 270 aláírása elég lett volna a népszavazás megtartásához, az ezzel kapcsolatos petíciót azonban több mint 470-en írták alá.
Érdemes kiemelni: a falu tanácsában ülő képviselők korábban egyhangúlag döntöttek a gyár felépítése mellett. A beruházás ellenzői ugyanakkor azzal érvelnek, hogy az új gyár tönkretenné Bajorország egyik legértékesebb mezőgazdasági földterületét, amelyet az iskolában csak úgy tanítanak a fiataloknak, mint a tartomány éléskamrája, és amelyen ma elsősorban cukorrépát termesztenek.
A helyiek félelme főleg abból ered, hogy nem bíznak a bajor óriásvállalatban.
Attól tartanak, hogy a megegyezés ellenére a gyárat autógyárként jelentenék be.
Ezzel szemben a falu CSU-s polgármestere, Chritian Hirtreiter azzal érvel, hogy a gyárral otthon tartanák a technológiát, a jólétet, valamint a fejlődést Németországban, azon belül is Bajorországban. Ráadásul a BMW-gyár a munkahelyek megtartását is biztosítaná. Noha a körzetben a munkanélküliség aránya idén csak 2,8 százalék volt, egy éve azonban még két tizedesjeggyel alacsonyabb értéket mértek. Ugyanis csak 2020-ban 600 ember veszítette el a munkahelyét egy autóbeszállító távozása miatt, amely működését Magyarországra helyezte át. Tavaly pedig egy papírmalom jelentette be, hogy végleg bezárja helyi üzemét, amely 400 dolgozónak adott megélhetési lehetőséget.
A Welt kiemeli:
a BMW szerint a strasskircheni helyszín az egyetlen megfelelő terület számukra. Ha a referendumon a helyi lakosok a gyár megépítése ellen döntenek, könnyen lehet, hogy a beruházást külföldön hajtják végre.
Egy sikeres referendum újabb szöget üthetne a német ipar koporsójába. Mint ismert, az orosz–ukrán háború és az annak következtében megnövekedett energiaárak eddig sosem látott láncreakciót indítottak el a német iparban, amelyet a német média összefoglalóan dezindusztrializációnak, azaz ipartalanításnak nevez. A folyamat részeként az utóbbi időben több gyár jelentette be, hogy a kedvezőtlen feltételek miatt megszünteti tevékenységét az országban, vagy új beruházásait külföldre helyezi át.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.