Ötvenéves álom valósult meg hétéves projekttel: átadták a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) új hírközléstechnikai komplexumát, amely a legmodernebbnek számít Európában.
Bevezetőjében az NMHH elnöke, Koltay András elárulta, hogy a berkeken belül „Narnia-projektnek” nevezték az új komplexum építését, nem utolsósorban azért, mert a valóság és a képzelet határán mozogtak:
Hírközlési szakemberek közel ötvenéves álma vált valóra, amely kiemelt helyet fog elfoglalni a hírközlési, tudományos és mindennapi életben is.
Hangsúlyozza: az épület nem pusztán betonból, acélból és üvegből áll, hiszen máris tele van kreativitással és varázslattal.
A közel 15 ezer négyzetméteres épületegyüttesben egyedülálló EMC-mérőlabor és a hozzá tartozó mérőkamrák, szerverközpont, konferenciaterem, tárgyalók, irodák és mélygarázs is helyet kaptak. A szervezet reménye szerint az új épület, a benne található fejlett eszközpark, a korszerű munkafeltételek magas színvonalon segítik majd az NMHH munkáját, a piac felügyeletét.
Koltay András emlékeztetett, hogy a beruházás fenntartható módon, megújuló energiaforrások és természetkímélő megoldások révén járul hozzá környezetünk megóvásához. A tervezés során kiemelt hangsúlyt fektettek a fenntarthatóságra: a komplexum nemcsak energiatakarékos, hanem a megújuló energiaforrásoknak és a sok zöldterületnek köszönhetően minimális karbonlábnyomú, továbbá a legújabb technológiai fejlesztéseket is magába foglalja.
Az NMHH folyamatosan készül a jövő feladataira. Tudjuk, érezzük, tapasztaljuk, hogy a fejlődésnek ára van: a folyamatosan létrejövő új eszközökről tudnunk kell, hogy károsítják-e az egészséget, zavarják-e a többi gépet. Ehhez pedig mérni kell, ebben nyújt segítséget az új mérőlabor
– részletezte Koltay András, aki szerint a komplexum nemcsak munkahely lesz, hanem olyan tér is, ahol emberek, diákok, barátok találkozhatnak és építhetnek szakmai kapcsolatokat.
Az NMHH közelmúltbeli felmérési szerint például napi négy órát is telefonoznak a magyar gyerekek, illetve YouTube-on a magyar lejátszási mennyiségekből volt több a hazai listákon.
A szervezet arra is felhívta a figyelmet, hogy érdemes vigyázni a külföldi mobilhasználattal, ugyanakkor a roamingadatokból az is kiolvasható, hol szeretünk nyaralni.
Sorbán János István, az NMHH gazdasági igazgatója foglalta össze a projekt nehézségeit, például, hogy az előre nem látható problémák nyomán másfél éves késedelmet szenvedett a projekt. Véleménye szerint a komplexum sok funkciója miatt
az eleve bonyolult megvalósítást tovább nehezítette a koronavírus-járvány, az orosz–ukrán háború, ezek nyomán az ellátási láncok szétesése, az áremelkedés és a munkaerőhiány.
„Nem lejtett nekünk a pálya” – összegzett Sorbán János István, aki saját bevallása szerint bővítette a szókincsét építészeti szakkifejezésekkel, a kivitelezővel folytatott egyeztetések során pedig a kedvenc mondata pedig a következő: „Az elmúlt héten nagyon intenzív leállás volt.”
A szikár tényekre fordulva a projektszponzor felsorolta az építkezés kulcsszámait is. Ezek szerint a tervezés és megvalósítás során a 2016-os szerződés-aláírástól a 2020-as alapkőletételen át a 2023-as átadásig:
Az ünnepélyes szalagvágás előtt a kivitelező részéről Grabarics Gábor, a Grabarics Építőipari Kft. tulajdonos ügyvezetője elmondta: sikeresen kapcsolódtak be a médiahatóság tagjai alkotta elszánt környezetbe, nagyon komolyan vették a feladatot, és remélhetőleg sikeresen teljesítették.
Ehhez kapcsolódva Vári Péter, az NMHH főigazgató-helyettese kijelentette: történelmi pillanatot élünk, habár ugyanaz az elhivatottság mozgatja a mai hírközlési szakembereket, mint a hatvanas évekbeli kollégákat, a céljuk ugyanaz a kiemelkedő szakmai színvonal – földön, vízen, levegőben és a világűrben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.