Rettenetesen hangzik az örökletes rákszindróma, ugyanakkor vannak fegyverek, amelyekkel felvehető a küzdelem: a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) például nemcsak szűrik, hanem gondozzák és oktatják is az ilyen veszéllyel élőket.
Aligha meglepetés, és egy év eleji kutatás meg is erősítette, hogy a rákos megbetegedésektől tartunk a leginkább. Nem ok nélkül, hiszen a Magyar Rákellenes Liga szerint bár a tendencia az utóbbi években javul, hazánk még mindig élen jár a 100 ezer lakosra jutó daganatos megbetegedések tekintetében. A statisztikák szerint a tüdő- és emlőrák, valamint a vastagbéldaganatok a legjellemzőbbek Magyarországon, és a bőrrákos esetek száma is megduplázódott két évtized alatt.
Ráadásul vannak, akik hendikeppel indulnak.
A daganatot okozó hibás géneket ugyanis a felmenőinktől is örökölhetjük, így még nagyobb a tumor kialakulásának a valószínűsége.
A genetikát nem tudjuk kiradírozni az emberekből, de akiről tudjuk, hogy nagyobb nála a kockázat, igyekszünk olyan hamar felismerni a betegséget, hogy kezelhető legyen
– kezdte Bércesi Éva klinikai onkológus, a PTE Klinikai Központ Onkoterápiás Intézet Rákgenetikai Gondozó és Családszűrő Központjának főorvosa.
Kifejtette, hogy elsősorban akkor kell ilyen öröklődésre gondolnunk, ha:
Hadzsiev Kinga klinikai genetikus, egyetemi docens, a PTE Klinikai Központ Orvosi Genetikai Intézetének a vezetője hozzátette, hogy 10 százalék tartozik az örökletes daganatok közé, ez esetben a génhiba egyszerűen benne van az örökítő sejtekben, illetve az egész szervezetben, így öröklődik a következő generációra. Sokféle is lehet a daganatok előfordulása, mivel központi idegrendszeri, vérképzőszervi daganatok is előfordulhatnak.
Sajnos továbbra sem jellemző a magyar lakosságra, hogy járna szűrővizsgálatokra, például a tüdőrákban elhunyt betegek 14 százaléka nem is diagnosztizált tüdőrákos, emiatt nem jut, illetve nem jutott kezeléshez sem a már említett kutatás szerint.
A Magyar Dermatológiai Társulat múlt havi összegzése is lesújtó volt, e szerint két évtized alatt megduplázódott a magyarországi bőrrákos esetek száma, és a betegek negyede még mindig későn fordul orvoshoz.
Pedig az illetékesek minden fórumon felhívják a figyelmet a rendszeres önellenőrzés és orvosi vizsgálat fontosságára, és teljes joggal, hiszen Polányi Zoltán, az MSD Pharma Hungary kommunikációs és kormányzati kapcsolatok igazgatója szerint például a kezelt tüdőrákosok körében már egyáltalán nem kimagasló a halálozási arány a többi országhoz mérten.
A pécsi projektet illetően Bércesi Éva is kiemelte, hogy ma már nem kell belehalni egy rosszindulatú daganatba sem, ehhez viszont elengedhetetlen a szűrés és a megelőzés. Náluk a gondozó ambulancián rendszeres, félévenkénti szűrővizsgálattal menedzselik a pácienseket, méghozzá fiatalkortól kezdve, és indokolt esetben, ha gyanítható a génhiba, akkor a családtagok vérmintáját is vizsgálják. Ennek a célja pedig nyilván a korai daganatfelismerés, ami egyben az eredményes gyógykezelés előfeltétele.
Azért tartjuk fontosnak, hogy beazonosítjuk azokat, akik komoly rákkockázattal kell számoljanak, mert őket huszonéves koruktól gondozásba kell vonnunk, így időben észrevehetjük a betegség kialakulását, és ha ez sikerül, százszázalékosan gyógyítható a betegség
– mondta Bércesi Éva. Igyekszenek azokat a családtagokat kiszűrni, akiknél egy rendellenesen működő gén eredményezi a megbetegedést.
Emellett megtanítják a pácienseket a helyes önvizsgálatra, a jelek észlelésére, továbbá életmódtanácsokat adnak, és szükséges esetben műtéti daganatmegelőzésre is van lehetőség.
A genetikai tanácsadásra előzetese időpont-egyeztetés után Magyarország egész területéről lehet jelentkezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.