Az egyik legnehezebb válságon vagyunk túl, fordulóponthoz érkeztünk – jelentette ki Nagy Márton, gazdaságfejlesztési miniszter a Budapest Kereskedelmi és Iparkamara nagyvállalati klubjában tartott rendezvényen, ahol 10 plusz 10 pontban beszélt arról, hogy miért erős a magyar gazdaság.
Ilyen nehéz helyzettel nagyon régen szembesült a magyar gazdaságpolitika
– utalt az ikerdeficitre és a magas infláció okozta kihívásokra a miniszter, aki szerint úgy vészelte át a magyar gazdaság ezt a válságot, hogy a szerkezetének alapszöveteit nem érintette. A miniszter 10 pontban mutatta be ennek okait, ezek a következők:
politikai stabilitás, családalapú társadalom, munkaalapú táradalom, magas beruházási ráta, stabil FDI-beáramlás, erős export, komplett exportszerkezet, fejlett úthálózat, önfinanszírozás, innovatív pénzügyi rendszer.
Szerinte ez a 10 pillér tartotta a magyar gazdaságot.
A miniszter szerint gazdasági racionalitás a családalapú társadalom. A munkaalapú társadalom lényege, hogy nem segélyt ad a kormány, ennek köszönhető, hogy Magyarországon az egyik legalacsonyabb a munkanélküliségi ráta, miközben a 8. legmagasabb az aktivitási ráta, ami azt is mutatja, hogy van még hova javulni. Főleg a nőknél, fiataloknál van még szerinte munkaerő-tartalék.
Teljes foglalkoztatottság van Magyarországon és az Európai Unióban, ugyan mindenki arra számított Európában, hogy lesz majd egy gazdasági lassulás, és majd a munkanélküliség növekszik, de ez nem következett be. Sőt, még feszül is a munkaerőpiac, egyszerűen azért, mert olyan mértékű munkaerő-kereslet van, hogy nem bocsátják el az embereket, mivel átmenetileg gondolják ezt a válságot.
Ez az első olyan válság, amikor a munkanélküliség nem kezdett el emelkedni
– jegyezte meg.
Magyarországon legmagasabb a beruházási ráta a kiemelkedően erős FDI-állomány mellett. Az FDI sokkal diverzifikáltabbá vált, Európa aránya nem csökkent,
viszont Ázsia részaránya nőtt a USA kárára.
Szerinte igenis exportálunk Kínába, csak reexport formájában, nálunk az úgy jelenik meg, mint német export, így statisztikailag nem lehet felfedezni a keleti nyitást.
Jelenleg is GDP-arányos exportunk a legmagasabb a régióban és Európában.
Nagyon nyitott ország leszünk, az egyik legnyitottabb ország a világban
– tette hozzá, hogy most még 11. legjobb a világon az exportkomplexitásunk, az EU-ban a 6, de ez a jövőben változni fog. Területarányosan a magyar autópályák hosszának bővülése kiemelkedő az Európai Unióban, ugyanakkor vannak még tartalékok, ennek keretében fel kell fedezni újra a Dunát.
Nincs még egy olyan ország, amelyik ennyi állampapírt adna el a lakosságnak. Tavaly az adósság 22 százaléka volt a lakosság kezében, szerinte ez sokkal előnyösebb, a 4 százalékos kamatkiadásokból 2,5 százalékot a hazai szereplőknek adnak, a pénz nagy része itt marad, ami a jövőbeli fogyasztás alapja lehet.
Hangsúlyozta, hogy erős maradjon a magyar gazdaság, kell még 10 pont, amire szükség van. Ezek az alábbiak.
Balkán és Közép-Ázsia felé nézünk, nem kell megijedni, Nyugat-Európát is le lehet nyomni
10. Csökkenő államadósság-pálya – 60 százalék alá kell csökkenteni a GDP-arányos államadósságot, a költségvetési hiányt pedig 1-2 százalékra.
Jelezte, hogy 2030-ra Magyarország ezzel a 10 ponttal eléri az EU-fejlettség 90 százalékát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.