A hazai kis- és közepes vállalkozások digitális edukációját látja a fejlődés kulcsának a legtöbb iparági résztvevő, sőt, a kormányzat is – ez volt a vezérfonala az ipar 4.0 digitalizációs kerekasztalnak a Business IT-konferencián, a Magyar Zene Házában, ahol Áder János volt köztársasági elnök nyitotta meg az előadások sorát.
Áder János a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnökeként a fenntarthatóság felől közelített a digitalizációhoz és a fejlődés kapcsán Európában és a világban elfoglalt helyünkhöz. Az ipar 4.0-ról szóló kerekasztal résztvevői viszont már inkább arról tárgyaltak, hogy miként húzható fel a hazai kkv-k fejlettsége, ezáltal mennyivel javulhat a költséghatékonyságuk, ennek mi lehet a haszna a végfelhasználóknál – és hogy minderről mit gondol a magyar kormányzat.
Lesz ipar 4.0-pályázat, amint Brüsszel felolvasztja a forrásokat
– közölte például Fábián Gergely iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkár, aki nyomban hozzátette, további edukációra is lehet számítani.
Szerinte azon megoldások terjedhetnek el, amelyek a legkézzelfoghatóbbak, ilyen például a prediktív karbantartás, valamint az energiahatékonyság és a mindezt összefogó digitalizáció.
Mélyebbre kell hatolni annál, mint hogy bemutatótermekben nézelődjenek a magyar gazdaság szereplői! – folytatta Fábián Gergely, aki csalódottságát fejezte ki például a kiberbiztonsági fejlesztések kezdetlegessége miatt, valamint hogy
a hazai kkv-k akár még definíció szintjén sincsenek teljesen tisztában az ipar 4.0 mibenlétével, nemhogy alkalmazzák a mindennapokban.
Ezt a gondolatmenetet vitte tovább Bukovácz Kristóf, a SICK Értékesítő és Szolgáltató Kft. sales engineerje, aki szerint az autóipar már tíz-tizenöt éve is ott tartott, amit ma a kkv-k ipar 4.0-nak vélnek.
„Mi a motor rezgéséből meg tudjuk mondani, hogy két-három hét múlva el fog romlani, ezáltal jó előre betervezhető a javítás” – jelezte Bukovácz Kristóf, kiemelve, hogy ez mekkora anyagi megtakarítást jelenthet. Szerinte a folyamatosságot előtérbe kell helyezni, ide tartozik a mérés és ellenőrzés és a Fábián Gergely által említett prediktív karbantartás is.
Kozó Gábor, az Evosoft Hungary programigazgatója rámutatott, hogy nekik prezentálniuk kell az ügyfeleknek, hol képződhet megtakarítás és megtérülés. Ennek a nehézsége, hogy ez pénzben nem mindig kifejezhető, lehet, hogy az lesz az előny, hogy rugalmasabbá válik a rendszer, ami válság idején a túlélést jelentheti egy vállalatnak.
Ujhegyi András, a Delta Systems kereskedelmi vezérigazgató-helyettese arról beszélt, hogy rendszer-integráció nélkül nem fog működni az ipar 4.0. Ő is kitért rá: a kkv-knál fontos az edukáció, hogy képbe kerüljenek, mivel lehetnek gondjaik, és mik lehetnének rájuk a megoldások. Minden ugyanoda mutat, hogy nekik hatékonyabbá kell válniuk, mert ezáltal tudnak több pénzt megtakarítani és termelni.
A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy nemcsak a rendszer-integráció, hanem a holisztikus szemlélet sem elhanyagolható, mivel nem kiemelhető egyetlen probléma vagy egyetlen munkafolyamat sem.
Ilyenkor fordul elő, amikor látjuk a bezacskózott robotokat a raktárban
– összegzett Ujhelyi András. Bukovácz Kristóf hozzátette: a legjobb energia a nem elhasznált energia, avagy az energiaválság haszonnal is járt, mert rákényszerített a digitalizációra, ez pedig hatékonyságnöveléssel járt. Ugyanakkor megéri kicsiben is elkezdeni, bármekkora fejlődés is fejlődés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.