Idén novemberben kezdődött a MOHU nagyszabású, országos hulladékudvar-építési programja, amelynek első helyszíne Esztergom. A korszerű létesítmény várhatóan 2024 májusától várja a város és térsége lakosságát, amelyet a következő tíz évben országszerte további 82 hasonló létesítmény követ, az első körben többek között Tisztaföldváron, Karcagon és Veresegyházán. Az új hulladékudvarokban meghosszabbított nyitvatartással várják a lakosokat, és sokkal szélesebb lesz a leadható anyagok köre. A leadott hulladék mennyiségét és szállítását egy transzparens informatikai rendszer, a Waste Tracking ellenőrzi.
A hulladékudvar-rendszer fejlesztésének célja az újrahasznosítás növelése, a lerakás csökkentése és környezetünk megóvása. A MOHU a hazai hulladékudvarok fejlesztése érdekében több mint tízmilliárd forint beruházást hajt végre a következő tíz évben.
Napjainkban a nagy mennyiségben keletkező hulladékok és nem megfelelő kezelésük okozza az egyik legsúlyosabb fenntarthatósági problémát az emberiségnek. Ezt felismerve az Európai Unió ambiciózus vállalásokat tett. 2040-ig 65 százalékra kell növelni a települési hulladék újrahasznosítását, ez a szám Magyarországon jelenleg több, mint 30 százalék, a lerakást pedig 10 százalékra kell csökkenteni, ez hazánkban most 50 százalék.
A MOHU a célok elérése érdekében a lakosság számára modern, lakosságbarát hulladékgyűjtő udvarokat hoz létre. A hulladékudvar-hálózat bővítése és a szolgáltatás fejlesztése ugyanis javítja a hulladékok útjának követhetőségét, tisztább anyagáramokat eredményez, és több hulladéktípus gyűjtését teszi lehetővé. Ezekkel az intézkedésekkel, valamint szemléletformálással jelentősen növelhető az újrafeldolgozás aránya és csökkenthető a lerakókba kerülő hulladék mennyisége.
A MOHU a következő tíz évben országszerte 83 új hulladékgyűjtő udvart létesít. A hulladékudvarok kiépítése ütemezetten történik, évente mintegy tíz hulladékudvar előkészítése, majd kivitelezése valósulhat meg 2025-től.
A korábbi, széttöredezett rendszerben nagyon megoszló és változó volt a leadható hulladékok típusa hulladékudvaronként. Volt, ahol fémet, volt, ahol textilt nem lehetett leadni, és szinte minden udvar saját maga döntötte el, mit vesz át. Ez a rendszer nagyon megnehezítette a hulladékok leadását, és nyomonkövetését. A MOHU által fejlesztett rendszer működése sokkal egyszerűbb lesz, hiszen az új hulladékudvarok mindegyikében ugyanazokat a hulladéktípusokat lehet majd leadni. Az udvarok kialakításában fontos szerepe lesz annak is, hogy a különböző hulladéktípusokat külön raktározzák, ne keveredjenek, és hogy a leadott anyagokat mérhetően gyűjtsék.
A típustervek elkészítése során a MOHU kiemelt szempontként kezelte, hogy az új udvarok a helyszíni lehetőségek függvényében modern, lakosságbarát kialakításúak legyenek, a lehető legkönnyebb megközelíthetőséggel, parkolóhelyekkel és akadálymentes kialakítással.
A tervezett új hulladékudvarok helyszínét a társaság minden esetben a település és térségének lakosságszáma, illetve a szolgáltatás helyi elérhetősége alapján választja ki.
A MOHU első körben azokat a települési önkormányzatokat kereste meg fejlesztési terveivel, ahol a lakosságszám megköveteli a hulladékudvar létesítését, illetve a környező településeken sem áll rendelkezésre hulladékudvar. A koncesszió keretében foglalt vállalás alapján minden 5000 főt meghaladó népességű településen mobil vagy fix hulladékudvart, minden 10 ezer főnél nagyobb lakosságszámú településen és a 25 ezer főnél népesebb gyűjtőkörzetekben fix hulladékudvart szükséges létesíteni, illetve üzemeltetni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.