BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Felpörgött év végén az ingatlanpiac a Duna House szerint

Belehúzott év végén az ingatlanpiac, és az utolsó hónapok erős forgalmával visszatornászta magát a korábban várt szintre. A szakértők a bejelentett intézkedések és a kedvezőbb hitelkonstrukciók eredményeként idén további bővülést várnak.

A tavalyi évnél 21 százalékkal erősebb forgalommal zárta a decembert az ingatlanpiac a Duna House Barométer közlése szerint. Ez az év végi hajrá azt is jelenti, hogy a szegmens tavaly elérte a szakértők által várt 90–110 ezres sávot. A Duna House által becsült 7813 tranzakcióval a december a harmadik legerősebb hónap az évben, ami nagyon ritka jelenség, hiszen az év vége hagyományosan a leggyengébb időszakok közé tartozik. 

DSC_3209
20201009 GyőrÚjra 5 százalék a lakásáfa Tarcsay Utca 27Fotó: Nagy Gábor NG Kisalföld  20201009 Győr
Újra 5 százalék a lakásáfa Tarcsay Utca 27
Fotó: Nagy Gábor NG Kisalföld
Vidéken a 40–60 négyzetméteres lakások voltak a legkeresettebbek.
Fotó: Nagy Gábor / Kisalföld

Az idei évre élénkebb ingatlanpiacot és 110-130 ezer adásvételt vár az ingatlanközvetítő vállalat. A hitelpiacon is pörgős volt az év vége: a Credipass hazai adatai szerint 67 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel-volument becsül idén decemberre, ez éves alapon 63 százalékkal erősebb piacot mutat az előző évinél. A Magyar Nemzeti Bank novemberig publikált hivatalos adatai és a Credipass decemberi előrejelzése alapján kevéssel 600 milliárd forint alatt zárta az évet a forintalapú jelzálogcélú hitelek piaca. 

A bejelentett THM-plafon és az otthonteremtési támogatásokkal elérhető kedvező hitelkonstrukciók pozitív hatásaként 2024-ben erősebb, 750-850 milliárd forintos aktív piaccal számolnak.

Az előző negyedévhez képest tovább emelkedett és ezzel már a 22 millió forintot is megközelítette az átlagos hitelnagyság a fővárosban. A vidéki területeken is növekedés látható, a keleti országrészben 14,1 millió forintra, míg a nyugati területeken 15,2 millió forintra nőtt a hitel nagysága 2023 negyedik negyedévében. Az ország egész területén a 20 éves vagy annál hosszabb futamidejű ügyletek aránya volt a legkiemelkedőbb. A fővárosban, valamint a nyugati területeken nőtt a hitelügyletek mellé beadott CSOK-igények aránya is. 

Az ingatlan- és hitelpiaci szempontból is erős november és december az otthonteremtési támogatások változása miatt volt érezhető, a kifutó CSOK-kedvezményt még számos család igénybe vette 2023 végén. 

A Duna House elemzői szerint 2024 első kérdése az lesz, hogy mennyien vártak ki az új támogatások miatt, és mekkora lendülettel fog indulni az év, amelyben az új CSOK Plusz, a megemelt Falusi CSOK és Babaváró hitel adhat segítséget a családoknak. Az év utolsó negyedéve ugyanakkor mérséklődést hozott az ingatlanárakban: a Duna House mutatói szerint a keleti országrész stagnáló panel árindexe kivételével mind az országos lakásárindex, mind a területenként és ingatlantípusonként számított árindexek nominálértéke csökkenéssel zárta a 2023-as évet. 

Berúgta az ajtót 2024-re a lakáspiac

Január első napjaiban 22 százalékkal nőtt országosan a használt lakások és házak iránti kereslet az egy évvel korábbihoz képest, ezzel megfejelve a december 15 százalékos erősödést. A fővárosi eladó lakásokra és házakra érkező érdeklődések száma bőven az átlagot meghaladó, 37 százalékos növekedést produkált az idei év elején.

Pest vármegye kivételével mindenütt a kisebb, ám élhető, 40–60 négyzetméter közötti alapterülettel rendelkező ingatlanok álltak a kereslet középpontjában. A fővárosban a budai kerületekben zárult ingatlaneladások többsége 1,2–1,4 millió forint közötti négyzetméteráron teljesült, míg Pesten a 600–800 ezer forint közötti négyzetméterár-kategória dominált. Országosan (Közép-Magyarország kivételével) az eladások zömében 250 ezer forint alatti négyzetméteráron szerződtek az ügyfelek. Pest vármegyében a nagyobb, 60–80 négyzetméter közötti ingatlanokat preferálták inkább a vásárlók, akik többségében 600 ezer forint feletti áron állapodtak meg négyzetméterenként. 

Budapesten 2023 utolsó negyedévében is a XIII., valamint a XI. és a IX. kerület kínálta a legtöbb új építésű lakást. A felsorolt fővárosi kerületekben 2 ezer és 7 ezer közé tehető az értékesítés alatt álló új építésű lakások száma a tavalyi negyedik negyedévben. A legkevesebb új építésűt a XVI. kerület kínálta, és ehhez hasonlóan száz elérhető ingatlannál kevesebből választhatnak azok, akik a budai XXII. kerületet vagy a XV., XX., illetve a XXI. kerületet preferálják. 

Az új építésű kategóriában mindössze a XVII. és a XXIII. kerületben nem haladta meg az átlagos négyzetméterár az egymillió forintot, azonban ezúttal már négy kerületben, a budai II. és XII. kerületben, illetve a pesti belvárosban is jóval kétmillió forint fölé szökött az új lakások átlagos négyzetméterára. A Budapesten kínált lakások többségét, 60 százalékát szinte azonnal értékesítették 2023 negyedik negyedévében, 2 százalékuk foglalt, 3 százalékuk tervként jelenik meg, a még elérhető új építésűek aránya 35 százalék.

A Duna House értékesítési adatai szerint tavaly decemberben Budapesten és a vidéki területeken egyaránt a babaváró korosztálynak is nevezett 30–40 év közöttiek aránya volt a legmarkánsabb a vevők között.

Ennek megfelelően a legfőbb vevői motiváció a fővárosban kiugró, 22 százalékpontos emelkedés után az első lakás vásárlása volt, a befektetési célú ügyletek aránya pedig megfeleződött.

A fővárosban első lakásra átlagosan 47,7 millió forintot költöttek az ügyfelek, befektetésre 48 millió forintot szántak. A vidéki tranzakciók között is az első lakás vásárlása volt a legkiemelkedőbb (a tranzakciók 28 százaléka), de többen, a vevők 25 százaléka költött nagyobb ingatlanra, 24 százaléka pedig befektetésként vásárolt lakásra. Első lakásra 32,6 millió forintot, nagyobb ingatlanra 42,4 millió forintot szántak, míg a befektetésként ingatlant vásárlók 36,6 millió forintot költöttek ingatlanra idén decemberben. A fővárosban a leggyakrabban előforduló eladási ok 35 százalékban a nagyobb ingatlanba költözés volt, a tranzakciók 29 százalékában pedig korábban befektetési céllal vásárolt lakásokat, házakat értékesítettek. A vidéki ügyletek legfőbb motivációja az örökölt ingatlan eladása mellett a korábbi ingatlanbefektetés értékesítése volt.

Ennyi volt, máris véget ért a lakásárak csökkenése Európában

A magyar lakásárindex továbbra is csúcsokat döntöget.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.