A mesterséges intelligencia (MI) sok kutatója nem látja feltétlenül életveszélyesnek az MI lehetséges fejlődését, de széles körben elterjedt az egyet nem értés és a bizonytalanság az egyre nagyobb számban megjelenő kockázatokkal kapcsolatban – írja a NewScientist.
A Google-nél például már megvalósulni látszik az MI-rémálom: elveszi a munkát a gép. A 2023-as ünnepek előtt jelentették be, hogy az automatizáció és a mesterséges intelligencia előretörése miatt a technológiai óriás átszervezi hirdetésértékesítési üzletágát. Ennek következtében pedig újabb elbocsátásokra kerülhet sor.
Világszerte elcsavarta a befektetők fejét is a mesterséges intelligencia tavaly – írtuk meg –, de globális jelenség az is, hogy most jön a számonkérés.
A Nasdaq gyenge évkezdése mögött az MI-ből való kiábrándulás húzódhat. Több százmilliárd dollárnyi piaci értéket olvasztott le a piacok szilveszter utáni kijózanodása; az MI-nek pénzt kell felmutatnia, mert a befektetők türelme véges.
Tavalyelőtt még elég volt a remény. Az OpenAI csetbotja által kiváltott generatív mesterséges intelligencia iránti lelkesedés magával ragadta a befektetőket.
A Nasdaq Composite index 43 százalékot pattant a 2022-es évben, ami az elmúlt másfél évtized legjobb teljesítménye. A csipek és a szoftverek alszektorait követő indexek 2009 óta a legnagyobb éves nyereséget könyvelték el.
Amióta a piac kimászott a globális pénzügyi válságból, nem volt ilyen jó évük a tech indexeknek, mint 2022-ben.
A tudósok szerint 5 százalék az esélye annak, hogy a mesterséges intelligencia miatt kihal a Homo sapiens, vagy valamilyen más, az MI-vel kapcsolatos rendkívül rossz forgatókönyv valósul meg.
Ezek az eredmények egy olyan felmérésből származnak, amelyben 2700 MI-kutató vett részt,
akik a közelmúltban a legjobb MI-konferenciák közül haton publikálták munkájukat. A felmérésben – amely az eddigi legnagyobb ebben a témakörben – arra kérték a résztvevőket, hogy osszák meg gondolataikat a mesterséges intelligencia jövőbeli technológiai mérföldköveinek lehetséges idővonalairól, valamint ezen eredmények jó vagy rossz társadalmi következményeiről.
Fontos jelzés, hogy a legtöbb MI-kutató nem tartja valószínűtlennek, hogy a fejlett mesterséges intelligencia elpusztítja az emberiséget
– véli Katja Grace, a Machine Intelligence Research Institute in California (kaliforniai Gépi Intelligencia Kutatóintézet) munkatársa, a cikk szerzője. Majd hozzáteszi: „Úgy gondolom, hogy ez sokkal beszédesebb, mint a pontos százalékos kockázat.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.