A területfejlesztés legsikeresebb időszakát zárhatja Magyarország – mondta Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a tárca, valamint a Magyar Közgazdasági Társaság Fejlesztéspolitikai Szakosztályának konferenciáján, Mohácson.
A Megújuló területpolitika – összehangolt térségi együttműködések a területfejlesztés szolgálatában című rendezvény az EU-s források felhasználásáért is felelős közigazgatási és területfejlesztési miniszternek a saját elmondása szerint a következő három tény miatt különösen fontos:
A szervező alatt saját minisztériumát értette Navracsics Tibor, kiemelve, hogy 2010–2014 után másodszor élünk olyan időszakot, amikor minisztériumi szintű képviselete van a közigazgatásnak a legutóbbi kormányzati átalakítás után.
Az előző ilyen szakaszra emlékezve kifejtette, hogy a lakosság igencsak elégedetlen volt az államigazgatással, amit meg kellett reformálni. Ennek az egyik máig ható vívmányának minősítette a kormányablakrendszert. Megítélése szerint „2014-ben úgy tudták félbeszakítani a munkát”, hogy megújult állam és igazságszolgáltatási rendszer szolgálta a polgárokat.
Most annyiban más a helyzet, hogy az igazságszolgáltatás helyett a területfejlesztéssel párosul a közigazgatás, ami a miniszter szerint meglehetősen eltérő szakterületeket hoz össze, amelyek azonban jól megférnek egymás mellett.
A mi feladatunk, hogy a sokszínűséget és hatékonyságot úgy illesszük össze, hogy csatlakozzanak hozzá az EU-s források is
– folytatta Navracsics Tibor, megjegyezve, hogy az uniós források hatékonysága Mohács fejlődésén is tetten érhető, ezzel pedig áttért a helyszín taglalására.
„Mohács a Dél-Dunántúl része, de kikacsint a Dél-Alföldre is, a fordulópontok és az újrakezdés városa, ráadásul vízparti település” – sorolta Navracsics Tibor. Kiemelte: a magyar politikának nem az a baja, hogy túl sokat tud az országról, hanem az, hogy túl keveset: mindannyiunknak sokkal többet kellene tanulnunk, olvasnunk, beszélnünk a hazáról, mert a magyar nem kommunikatív nemzet, egy teremben is inkább csak az ismerősök beszélgetnek egymással.
Az időpontot illetően jónak találta, hogy az esztendő elején tanácskoznak a területfejlesztésről és közigazgatásról, mert kijelölhetik az év céljait, a közép- és hosszú távú fejlődési irányokat – vagy legalább beszélhetnek róla.
Elismerte, sosincs annyi forrás, amiből minden cél azonnal megvalósítható lenne, ezért szükséges a priorizálás és a fejlesztések időbeli elosztása. Ám ez nem jelenti azt, hogy bármelyik földrajzi terület fontosabb lenne egy másiknál.
Az együttműködés bizonyítékaként említette, hogy 2023-ban Veszprém és a Balaton térsége volt Európa kulturális fővárosa.
Ennek keretében 116 települést szerveztek közösségbe, amelyek anyagi áldozatot is vállaltak, mivel hozzájárulást kellett fizetniük a hároméves együttműködés vállalása mellé az alábbi mértékben:
Az első értékelések szerint az egyik legsikeresebb programsorozatot zárták. Mindebből vezette le a közeljövő feladatát:
„Az ebből a ciklusból hátralévő még két évben célozzuk meg, hogy a területfejlesztés legsikeresebb időszakát zárjuk!”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.